Tublatanka

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(Vylepšení)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 18. 10. 2013, 11:11


Tublatanka je slovenská rocková kapela, kterou v roce 1982 založili Martin Ďurinda (kytara) a Juraj Černý (bicí).

Obsah

Vznik

Název skupiny pochází z knihy Edgar Rice Burroughse, Tarzan. Jeho základem je jméno nevlastního Tarzanova opičího otce, zlého opičáka jménem Tublat s příponou po vzoru tehdejšího velmi populárního dechovkového orchestru Moravanka (dechovka = žánr české a moravské lidovky). Přípona se u původního názvu Tublat objevila nejdříve díky recesi kamarádů zakládajících členů, následně ale v názvu zůstala. Údajný lidový charakter a hrdost na svou příslušnost ke slovenskému národu dříve zvýrazňovaly i kostýmy, jimiž byly pocvočkované slovenské lidové kroje. Ty kapela používala při svých vystoupeních v cca prvních deseti letech kariéry.

Původní sestava skupiny

Autorem textů (textařem) a manažerem skupiny byl Martin Sarvaš. Mezi hudební vzory Maťa Ďurindy a Ďury Černého patřili Led Zeppelin, Deep Purple, Thin Lizzy, Nazareth, The Who, Yes a Pink Floyd. Skupina se v počátcích své dráhy stylově přikláněla k hard rocku. Dále též rocková tria - např. Cream či Emerson Lake & Palmer a další.

Profesionální kariéra

80. léta

Po festivalu amatérských skupin v PKO v Bratislavě, který pod názvem „Mladá vlna 82“ organizoval Richard Müller dostala Tublatanka nabídku od jediného tehdejšího slovenského hudebního vydavatelství Opus k nahrávce LP desky. Prvního alba, které vyšlo pod názvem Tublatanka (1985), bylo prodáno okolo 100 tisíc hudebních nosičů a tak skupina dostala nabídku na vydání dalšího alba, které vyšlo o rok a půl později pod názvem Skúsime to cez vesmír (1986). Toto LP pak překonala svojí prodejností první album.

Třetí album Žeravé znamenie osudu (1988) dosáhlo v prodeji až 250 000 kusů. Žánrově bylo toto album silně ovlivněno metalovým boomem druhé poloviny 80. let 20. století. Už od vydání druhého LP se skupina Tublatanka vydávala na koncertní turné po Slovensku, po vydání třetího alba koncertovala po celém Československu. V listopadu 1988 vystupovala na velkém stadionu v moskevských Lužnikách na desítkách koncertů, kde byla návštěvnost 14000-15000 lidí. V lednu 1989 koncertovala skupina ve Vídni a v červnu hrála v Praze na Stadionu Evžena Rošického na koncertě rockových skupin před 20000 diváky. O tomto jejich vystoupení napsal kladnou recenzi i německý časopis Heavy Metal.

V počátcích Sametové revoluce v listopadu 1989 skupina Tublatanka na první tři dny zapůjčila organizátorům demonstrací na náměstí SNP v Bratislavě svoji zvukovou aparaturu. V tomto období sa staly aktuálními hity skladby Loď, ktorá sa plaví do neznáma (na této skladbě spolupracoval í Fero Griglák – kytarista ve skupinách Fermáta, či Collegium Musicum) a hlavně píseň Pravda vítězí, která patřila spolu se skladbami Slíbili jsme si lásku od (Ivana Hoffmana) a Modlitba pro Martu (Marty Kubišové) mezi hymny oněch dnů.

90. léta

V devadesátých letech skupina ještě v původní sestavě vydala dva alba: Nebe-peklo-ráj (1990) a Volání divočiny (1992). Na druhém albu sa jako textař podílel i hudebník zvaný Whisky, který se později stal členem skupiny Slobodná Európa. Krátce po německém koncertu v Karlsruhe v roce 1993 ze skupiny odešel Pavol Horváth. Následující album z konce roku 1993 s vánočními koledami v rockovém stylu Pojďme bratři do Betléma nahráli už jen dva členové: Juraj Černý hrál na bicí a Maťo Ďurinda nahrál sólovou i basovou kytaru.

V tomto období začal mít Juraj Černý problémy s užívaním drog. Nezvládl další vystupování a nahrávání se skupinou, později odešel aby se podrobil protidrogové léčbě. V denníku Nový čas se objevil inzerát, že skupina Tublatanka hledá nové muzikanty. Konkurzy neprobíhaly úspěšně, nakonec se Maťovi Ďurindovi podařilo získat kytaristu a zpěváka Doda Dubána, bývalého člena skupiny Money Factor a baskytaristu Juraje Topora. V době nahrávání následujícího alba Znovuzrodenie (1996) se ke skupině opět připojuje Juraj Černý. Skladby nové sestavy skupiny Tublatanka získávají popovější charakter. Tublatanka pokouší štěstí na Velké ceně Evrovize v irském Dublinu se skladbou Nekonečná píseň, která sa nakonec umístnila až na 17. místě (z 25 účinkujících celkem).

Po koncertu v USA v dubnu 1994 znovu ze skupiny odchází Juraj Černý a za bicí nastupuje Martin Uherčík. Skupina vydává kompilace Najväčšie hity No. 1 a No. 2, koncertuje na letních festivalech v Čechách a na Slovensku. V druhé polovině 90. let převládá na Slovensku módní vlna dancefloorové hudby, popularita rockových kapel klesá.

Rok 2000 - současnost

V létě roku 2000 skupina Tublatanka spolu s českými kapelami Pražský Výběr, Olympic, ETC... vystupuje na československém rockovém festivalu v Chicagu. V listopadu 2000 skupina vydává studiové album pod názvem Pánská jízda, na kterém 10 písní z 15 otextoval Martin Ďurinda.

Diskografie

  • Tublatanka (1985)
  • Skúsime to cez vesmír (1986)
  • Žeravé znamenie osudu (1988)
  • Nebo – peklo – raj (1990)
  • Volanie divočiny (1992)
  • Poďme bratia do Betlehema (1993)
  • Neverending song - šestiskladbové raritní CD složené z českých a anglických mixů skladby Nekonečná pieseň; vydáno u příležitosti účasti skupiny na soutěži Eurovize (1994)
  • Znovuzrodenie (1995)
  • Najväčšie hity No. 1 – Pravda víťazí (1996)
  • Najväčšie hity No. 2 – Ja sa vrátim! (1996)
  • Šťastné Vianoce a Nový rok pre všetkých - raritní CD (2000)
  • Pánska jazda (2001)
  • Láska útočí (2002)
  • ZLATÁ TUBLATANKA 20 ROCKOV (2003)
  • Patriot (2005)
  • Vianočný deň (2006)
  • Poďme bratia do Betlehema + Vianočný deň (2 CD reedice) (2007)

Externí odkazy