Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Spejbl a Hurvínek

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
Sysop (diskuse | příspěvky)
(Nahrazení textu „Josef Skupa“ textem „Josef Skupa“)
Porovnání s novější verzí →

Verze z 2. 4. 2011, 09:13

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png

Spejbl a Hurvínek je legendární dvojice dřevěných loutek dle návrhu českého loutkáře Josefa Skupy. Později byla dvojice Spejbla a Hurvínka doplněna o postavu Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Ještě dříve přišla na svět paní Drbálková, která ovšem není hlavní postavou. Další postavy zatím asi přibývat nebudou.

Proslulé loutky Spejbla a Hurvínka vznikly v roce 1920 (Spejbl) a 1926 (Hurvínek). Život jim vdechl a jejich charakter určil divadelní nadšenec Josef Skupa (1892–1957). Spejblovi přiřkl roli nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele svého prostořekého syna Hurvínka. Mluvil obě postavy tak, že plynule přecházel z basu otcova do fistulky synka.

Dialogy obou protagonistů postavil na principu zaskočeného učitele, maskujícího svou nedotknutelnost rodičovskou autoritou a důsledně zvídavého žáka. Jeho loutkové postavičky si záhy získaly obrovskou popularitu a rozhovory obou hrdinů byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily.

Po smrti Josefa Skupy propůjčil svůj hlas loutkám Miloš Kirschner, a jeho manželka Helena Štáchová mluvila Máničku a Paní Kateřinu. Po jeho smrti se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek.

Obsah

Spejbl

Spejbl byl vyřezán podle náčrtku Josefa Skupy Karlem Noskem v roce 1920. Spejbl se poprvé ukázal veřejnosti na scéně Loutkového divadla feriálních osad v Řemeslnické besedě v Plzni, kde vystupoval spolu s Kašpárkem. Spejbl měří 80 centimetrů a váží 1,85 kg.

Hurvínek

Hurvínkovo CHÁ CHÁ zná snad každý. Ale málokdo ví, jak vůbec Hurvínek vznikl. Vyřezal ho synovec Karla Noska v roce 1926, kdy poprvé vystopil na scéně. Hurvínek měří 49 cm a váží něco málo přes jeden kilogram.

Související články

Externí odkazy