Békéscsaba

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 10. 11. 2010, 21:43


Békéscsaba (rumunsky Bichişciaba, slovensky Békešska Čaba) je město v Maďarsku, v jihovýchodní části země. Žije v něm přibližně 67 000 obyvatel.

Obsah

Historie

Středověk

Oblast dnešní Békéscsaby byla osídlená již od dávnověku. Nejdříve zde žili Keltové, potom Hunové. Po obsazení maďary zde bylo už několik vesnic. Obec Csaba je doložená poprvé z 30. let 14. století; její název je tureckého původu. Když Osmanská říše dobyla tehdejší Uherské království, město nebylo poničeno, zánik mu hrozil až v době, kdy Turci ustupovali na jih.

Doba Rakouska-Uherska

Přestože v roce 1715 byla označovaná jako opuštěné místo, již o několik let později o ní existují zápisy o daních. Nové město pravděpodobně založil János György Harruckern, který tak využil boje proti Turkům, probíhající v několika předcházejících letech. Do roku 1847 už byla Csaba jedním z dvaceti největších měst v Uhersku, přesto stále připomínala vesnici – ulice byly blátivé, domy přeplněné. Železnici sem zavedli v roce 1858, vznikly tak nové továrny a domy.

Meziválečná doba

Po 1. světové válce, v letech 1919 a 1920 byla Békéscsaba obsazena Rumunským vojskem. Díky tomu, že Maďaři ztratili po smlouvách z Trianonu a Saint - Germainu, Arad a Nagyvárad, pro celou tuto oblast význam města vrostl. Přesto ale v meziválečném období bylo sužováno chudobou, nezaměstnaností a v roce 1925 ho poničila i povodeň.

Druhá světová válka a období MLR

V době německé okupace byli místní Židé poslání do koncentračního tábora v Osvětimi, celkem to bylo 3000 lidí. Rudá armáda ho obsadila 6. října 1944. Po vzniku socialistického Maďarska se stalo centrem potravinářského průmyslu.

Partnerská města

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Békéscsaba