Brusel

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Výrazné vylepšení)
m (1 revizi)

Verze z 28. 11. 2013, 21:52


Dominanty města Brusel (2010)

Brusel (francouzsky Bruxelles, nizozemsky Brussel, německy Brüssel, anglicky Brussels) je hlavní město Belgie.

Je sídlem NATO a některých institucí Evropské unie, a proto bývá neoficiálně označován jako „hlavní město Evropy“.

Brusel je zároveň hlavní město Vlámska a Francouzského společenství Belgie. Brusel je jedna z 19 obcí Bruselského regionu. Žije v něm přibližně 145 tisíc obyvatel a jeho rozloha činí 32,61 km².

Název Brusel se používá často také k označení celého Bruselského regionu, který čítá přibližně 1 milion obyvatel a rozkládá se na ploše 161 km².

Stejně jako všechny obce Bruselského regionu je i Brusel oficiálně dvojjazyčný – úředními jazyky jsou francouzština a nizozemština. Většina obyvatel je frankofonní (85-90%).

Obsah

Historie města

Podle legendy založil osadu kolem roku 580 sv. Guegerich (St. Géry). Jméno města je snad odvozeno od názvu Brucsella či Broekzelle, což znamená ves v bažinách. Leží uprostřed Belgického království. Při jeho poloze vzkvétal rozvoj řemesel a v 11. století se ves rozrostla v hrazené město, pro které 14. a 15. století bylo zlatým věkem města, jako obchodního centra Evropy.

Evropské instituce

Dvě hlavní evropské instituce – Evropská komise a Rada Evropské unie – mají centrálu v Bruselu. Komise sídlí v budově Berlaymont a Rada EU v budově Justus Lipsius. V Bruselu zasedají také výbory Evropského parlamentu (sídlo EP je však ve Štrasburku a sekretariát parlamentu sídlí v Lucemburku). V Bruselu sídlí rovněž Hospodářský a sociální výbor a Výbor regionů.

Turistické atrakce

Náměstí Grand-Place

Hlavní článek: Grande-Place v Bruselu

Náměstí Grande-Place v Bruselu (nizozemsky Grote Markt) je historickým jádrem města. Mnozí (mj. Victor Hugo) jej považují za jedno z nejpůvabnějších náměstí na světě. Jeho dominantou je gotická radnice z 15. století s 96 m vysokou věží, na které je umístěna socha svatého Michaela, patrona Bruselu. Další významnou budovou je Maison du Roi / Broodhuis. Od roku 1998 náměstí figuruje na Seznamu světového dědictví UNESCO. 13. srpna 1695 byla většina domů, postavených ze dřeva, zničena střelbou z děl francouzského vojska pod vedením maršála François de Villeroy. Nepoškozena zůstala pouze věž radnice a několik kamenných zdí. V následujících letech byly cechovní domy na náměstí vybudovány znovu, tentokrát z kamene. Přestože průčelí každého domu je jiné, tvoří spolu architektonicky harmonický celek.

Manneken-Pis

Hlavní článek: Manneken Pis

Manneken Pis (soška čurajícího chlapečka) je symbolem Bruselu. Sochu vytvořil v 17. století sochař Jérôme Duquesnoy. Manneken Pis se může pochlubit 800 oblečky, které jsou umístěny v městském muzeu. První kroj byl věnován v roce 1698. V roce 1745 sochu Manneken Pis ukradli Angličané. O dva roky později se ho zmocnili Francouzi. Poté, co se o tom dozvěděl král Ludvík XV., daroval Bruselu kroj ze zlatého brokátu, zdobený křížem svatého Ludvíka.

V roce 1817 sošku zcizil a posléze zničil bývalý vězeň Antoine Lycas. Z jejích úlomků byl vytvořen model pro sošku, která zde stojí dnes.

Od roku 1987 má svůj protějšek - čůrající holčičku - Jaenneke Pis. V roce 1998 přibyla také socha čůrajícího psa - Zinneke Pis.

Další turistické cíle

  • Královský palác
  • Katedrála sv. Michala a Guduly
  • Skleníky Serres van Laken v královské zahradě, dílo architektky Sabiny Rosenkrancové. Každým rokem na přelomu dubna a května jsou na deset dnů zpřístupněny veřejnosti.
  • Parc du Cinquantenaire, který vznikl roku 1880 při příležitosti oslav padesátého výročí belgické nezávislosti. V parku se nachází Palais du Cinquantenaire s obloukem.
  • Brupark
    • Atomium
    • Mini Europe – park, ve kterém je vystaveno více než 300 zmenšených modelů významných evropských staveb.
    • Océade – subtropický plavecký areál s krytými a venkovními vodními plochami, s množstvím skluzavek a nejdelším tobogánem v Belgii, dlouhým 140 m.
  • Muzeum komiksů, zřízené v secesní budově, projektované architektem Victorem Hortou. Ukazuje belgické komiksové hrdiny, jako jsou Kuifje, Suske a Wiske a Šmoulové. Muzeum vlastní nejvíce obrázkových knížek na světě. Má 31 000 alb. Je zde zachycena historie kreslených seriálů na dílech více než 670 umělců.

Partnerská města

Galerie

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Brusel (článek)
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Brusel (kategorie)