Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Drač
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 23. 11. 2011, 16:26
Drač (řecky Δυρράχιον, Dirrákhion; Επίδαμνος, Epidhámnos, srbsky Драц, albánsky: Durrës [Duras], italsky: Durazzo), je nejstarší a druhé největší město Albánie, významný námořní přístav. Podle oficiálních údajů má 113 800 obyvatel (2004), skutečný počet se odhaduje na 200 000.Obsah |
Poloha
Leží na pobřeží Jaderského moře při severním okraji Dračské zátoky, asi 30 km západně od Tirany.
Historie
Drač založili pod jménem Epidamnos řečtí osadníci z Korintu a Kerkyry roku 627 př. n. l.. Podle řeckého historika Thukydida se později Korinťané a Kerkyřané ocitli ve sporu o toto město a nakonec r. 431 př. n. l. události vyústily ve vleklou peloponéskou válku. Od roku 229 př. n. l. náležel Římanům, kteří jej přejmenovali na Dyrrhachium (řec. Dyrrhachion) a zbudovali odtud strategicky důležitou silnici Via Egnatia do Soluně, později protaženou až do Konstantinopole. U Dyrrhachia byla 10. července 48 př. n. l. svedena bitva, v níž se Caesar neúspěšně pokusil porazit Pompeiovo vojsko.
Město pod římskou vládou prosperovalo jakožto významný obchodní přístav. Kolem roku 430 se v něm narodil pozdější císař Anastasius. Stejně jako zbytek Balkánu, i Dyrrhachium bylo v období stěhování národů postiženo vpády barbarů, zachovalo si však příslušnost k Byzantské říši.
Středověk
Počátkem 10. století se Dyrrhachium i s většinou Albánie stalo součástí první bulharské říše pod carem Simeonem Velikým. Již za jeho nástupce Petra je sice znovuovládli Byzantinci, ale město bylo předmětem byzantsko-bulharských sporů až do roku 1018. V té době se také pro Dyrrhachium objevuje jméno Drač (bulharsky Драч).
Po období byzantského panství se po vítězství nad Alexiem I. Drače v únoru 1082 nakrátko zmocnili Normané ze Sicílie vedení Robertem Guiscardem a jeho synem Bohemondem, definitivní ztrátu pro Byzanc však přinesl až 11. červen 1185, kdy jej dobyl sicilský král Vilém II. Počátkem 14. století se v souvislosti s neapolským panstvím na Balkáně etablovalo dračské vévodství (it. Ducato di Durazzo) pod vládou členů neapolského panovnického rodu. V letech 1392–1501 ovládali město Benátčané, poté až do vzniku nezávislé Albánie roku 1912 bylo součástí Osmanské říše.
Novodobé dějiny
V letech 1913 až 1920 byl Drač hlavním městem Albánie. Významné modernizace se město dočkalo po ničivém zemětřesení roku 1926 a zejména po druhé světové válce. První albánská železnice, spojující Drač od roku 1949 s Tiranou a později s Elbasanem, přispěla k dalšímu průmyslovému rozvoji. Od roku 2000 je v provozu dálnice z Drače do Tirany.
Současnost
Lodní linky spojují město s Bari, Brindisi, Anconou a dalšími italskými přístavy. Drač je nejdůležitějším osobním i nákladním přístavem Albánie a také turisticky vyhledávaným přímořským letoviskem.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |