Bitva u Kokosových ostrovů

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Nová kategorie)
 
Řádka 31: Řádka 31:
{{Článek z Wikipedie}}
{{Článek z Wikipedie}}
[[Kategorie:Bitvy první světové války|Kokosové ostrovy]]
[[Kategorie:Bitvy první světové války|Kokosové ostrovy]]
 +
[[Kategorie:Námořní bitvy Austrálie|Kokosové ostrovy]]
 +
[[Kategorie:Námořní bitvy Německa|Kokosové ostrovy]]
 +
[[Kategorie:1914]]

Aktuální verze z 15. 11. 2014, 12:37

Bitva u Kokosových ostrovů
Konflikt: První světová válka
Cocos(keeling) 76.jpg
Mapa Kokosových ostrovů
Trvání: 9. listopad 1914
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: U Kokosových ostrovů, Indický oceán
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Australské vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Naval Ensign of Australia.png
Austrálie
War Ensign of Germany 1903-1918.png
Německo
Velitelé
John Glossop Karl von Müller
Síla
lehký křižník lehký křižník
Ztráty
3 mrtví a 8 zraněných lehký křižník, 131 mrtvých a 65 zraněných
{{{poznámky}}}

Bitva u Kokosových ostrovů byla námořní bitvou první světové války. Bitva se uskutečnila 9. listopadu 1914 u Kokosových ostrovů a křižník Emden při ní utkal s křižníkem Sydney.

Na začátku války Německá východoasijská eskadra opustila přístav Čching-tao v Číně a vypravila se na strastiplnou cestu do německých přístavů, kam žádná z nich nedoplula. Během cesty zvítězila v bitvě u Coronelu a byla poražena v bitvě u Falklandských ostrovů. Na počátku plavby se od squadrony oddělil křižník Emden, kterému velel kapitán Karl von Müller. Úkolem Emdenu bylo přepadat britské obchodní lodě. 28. října svedl bitvu u Penangu a koncem října ho hledalo kolem 60 válečných plavidel.

Na jednom z Kokosových ostrovů Direction Island byla umístěna radiová a telegrafní stanice. Ta byla důležitá pro spojeneckou komunikaci přes Indický oceán. A právě tu si vybral Müller jako svůj další cíl. 9. listopadu v šest hodin ráno připlul Emden k ostrovu. Personál Eastern Telegraph Company odeslal zprávu o svém napadení a po německých varovných výstřelech se odmlčel. Němci vylodili na ostrově útočnou skupinu, které velel Hellmuth von Mücke. Tato skupina se na ostrově nesetkala s odporem a tak bez problémů stanici zničila.

Vysílání o pomoc zachytily lodě konvoje převážející vojáky z Austrálie do Egypta když byly asi 80 km od ostrova. Ochranu konvoje tvořily australské křižníky Melbourne a Sydney, britský Minotaur a japonský Ibuki. Velitel konvoje odeslal lehký křižník Sydney radiové stanici na pomoc.

Okolo půl desáte Emden spatřil Sydney. Okamžitě začala příprava k boji. Na vyzvednutí Mückeho skupiny z ostrova nezbyl čas. Při přestřelce se projevila převaha lépe vyzbrojeného křižníku Sydney a v 11:15 se Müller rozhodl najet na břeh u North Keeling Island aby se vyhnul potopení. Poté byl křižník zničen a posádka se vzdala. Zahynulo 131 mužů a ostatní, včetně 65 zraněných, byli zajmuti.

Muži, kteří zůstali na Direction Island, se zmocnili škuneru Ayesha se kterým dopluli 13. prosince do neutrálního Padangu na Sumatře. Odtud odpluli německou obchodní lodí a připluli 5. května 1915 do Turecka.