Pásmo Gazy

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 3. 9. 2013, 12:01; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Pásmo Gazy (arabsky: قطاع غزة, Qittāc Ghazah, hebrejsky: רצועת עזה‎, Recu'at Aza, anglicky: Gaza Strip) je pobřežní pásmo území u Středozemního moře. Na jihozápadě sousedí s Egyptem a na jihu, východě a severu s Izraelem. Je zhruba 41 kilometrů dlouhé, jeho šířka se pohybuje od 6 do 12 kilometrů a celkově se rozkládá na 360 km². Mezinárodním společenstvím je uznáváno jako součást Palestinských území. V současné době je pod správou militantní teroristické organizace Hamas, která v roce 2006 vyhrála parlamentní volby, a která v červenci 2007 de facto převzala vládu nad Pásmem Gazy od Palestinské autonomie prostřednictvím svých ozbrojených milicí. Zároveň s tímto převzetím moci násilně vyhnala bezpečnostní složky Palestinské autonomie a mnohé civilní pracovníky.[1]

Podle plánu na rozdělení OSN schváleného Valným shromážděním OSN 29. listopadu 1947 mělo Pásmo Gazy připadnout budoucímu arabskému státu. Arabské státy však plán nepřijaly a po vyhlášení izraelské nezávislosti 14. května 1948 na nově vzniklý stát zaútočili a rozpoutali tak izraelskou válku za nezávislost. Izrael válku vyhrál, ale Pásmo Gazy obsazené egyptskou armádou získal po dohodách o příměří z roku 1949 Egypt. Ten tomuto území poté vládl až do šestidenní války v roce 1967, kdy území dobyl Izrael. Izrael tomuto území vládl až do roku 2005, kdy se z něj jednostranně stáhl. Již na základě Oselských dohod z roku 1993 získala palestinská správa kontrolu nad městy v pásmu, avšak Izrael nadále udržoval vojenskou kontrolu nad místním leteckým prostorem, hranicemi a teritoriálními vodami. Nadto až do roku 2005 existovaly v Pásmu Gazy židovské osady (největší skupina osad byl Guš Katif), jejichž obyvatelé byli při jednostranném stažení evakuováni.

Název území je odvozen od jeho hlavního města Gazy. Žije zde přibližně 1,4 milionu palestinských Arabů.[1] Většinou se jedná o uprchlíky či potomky uprchlíků palestinského exodu.

Obsah

Historie

Podrobnější informace naleznete na stránce: Pelištejci

V roce 1517 dobyli Gazu Osmané a až do 1. světové války byla součástí jejich říše.

Na počátku 19. století dominoval kulturně v pásmu Gazy Egypt. Ač bylo pásmo stále pod nadvládou Osmanské říše mnoho obyvatel byli právě Egypťané, kteří emigrovali kvůli politickým nepokojům.

Během 1. světové války (1914-1918) sloužilo pásmo jako bojiště na kterém se utkali Britové proti Turkům podporovanými Němci. Během Třetí bitvy o Gazu byla 7. listopadu 1917 bylo pásmo Brity obsazeno. Po válce se Gaza stala součástí britského mandátu Palestina pod kontrolou Spojeného království.

Židé osidlovali pásmo Gazy až do palestinských nepokojů v roce 1929, kdy byli donuceni toto pásmo opustit. Poté vydali Britové zákaz, podle něhož nesměli Židé v tomto pásmu žít. I přesto se někteří Židé vrátili a založili kibuc Kfar Darom poblíž hranice s Egyptem.

Britská nadvláda zde skončila se začátkem izraelské Války za nezávislost.

Na území se nacházelo asi 10 židovských osad, vyklizených v srpnu 2005 v rámci mírového plánu, který má umožnit usmíření s Palestinci. Žilo v nich necelých devět tisíc Izraelců.

Izrael kontroluje přístup k pobřeží pásma Gazy a jeho vzdušný prostor, hranice s Egyptem je rovněž uzavřená. Pásmo samo spadá pod palestinskou samosprávu. Od června 2006 Izrael zapověděl přístup do pásma místním i mezinárodním novinářům – jako důvod uvedl nebezpečí, pramenící z častých případů únosů ale i úmrtí novinářů, kteří do této oblasti přijeli natáčet. Momentálně je pásmo Gazy pod kontrolou hnutí Hamas, které vyhrálo volby v červnu 2007. Kvůli bombardování izraelského území raketami kasám zahájil Izrael blokádu Pásma Gazy.

Válka v Gaze

Hlavní článek: Válka v Gaze

Blokáda způsobila ekonomický propad oblasti a nedostatek základních životních potřeb. Nicméně raketové útoky nezastavila. 19. prosince 2008 Hamas prohlásil, že neprodlouží dosavadní šestiměsíční příměří s Izraelem dokud Izrael nezruší blokádu Gazy. Izrael reagoval týdenním bombardováním a pozemní invazí s cílem zastavit raketové útoky.

Související odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 The World Factbook - Gaza Strip [online]. Central Intelligence Agency (CIA), [cit. 2009-05-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pásmo Gazy