Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Transport for London
Z Multimediaexpo.cz
Správním orgánem zodpovědným za dopravu ve Velkém Londýně je Transport for London (TfL). Jeho úkolem je uskutečňovat dopravní strategii a řídit dopravní služby v Londýně. TfL nahradil London Transport, po kterém převzal v roce 2000 většinu funkcí. Londýnské metro bylo převedeno pod jeho pravomoci v roce 2003.
Obsah |
Organizace
TfL je kontrolován správní radou, jejíž členové jsou jmenováni starostou Londýna, který je jejím předsedou. TfL je rozdělen na několik funkčních jednotek se zodpovědností za určitou část dopravy.
- Docklands Light Railway (DLR) – zodpovědná za bezobslužnou lehkou železnici ve východním Londýně, i když v současnosti je DLR provozována soukromou společností.
- London Buses – zodpovědná za řízení dopravy červenými linkovými autobusy v oblasti Velkého Londýna. Většinou sjednává kontrakty na provozování linek soukromými společnostmi.
- London Dial-a-Ride - poskytování dopravy pro paraplegiky.
- London Rail - zodpovědnost za koordinaci s dopravci provozujícími železniční dopravu - National Rail (označení pro systém služeb poskytovaných sdružením soukromých firem, které provozují železniční dopravu v rozsahu původní British Rail) v oblasti Velkého Londýna.
- London River Services - zodpovědná za vydávání licencí a koordinaci dopravy po řece Temži v Londýně.
- London Street Management - zodpovídá za správu strategické sítě vozovek a za London Congestion Charge (Poplatek za vjezd do vymezeného obvodu centra Londýna, který má vést ke snížení dopravy v centru. Výnosy poplatku jsou věnovány na rozvoj městské hromadné dopravy).
- London Trams - zodpovědná za řízení londýnské sítě tramvajové dopravy. V současnosti existuje pouze systém Tramlink
- London Underground – zodpovědná za podzemní kolejovou dráhu, běžně označovanou Tube, a řízení údržby prováděné soukromými firmami. Metro je rozděleno do 12 tras a každá má svou identifikační barvu.
- Metropolitan - purpurová
- Piccadilly - tmavě modrá
- District - zelená
- Victoria – světle modrá
- East London - oranžová
- Central – červená
- Circle - žlutá
- Hammersmith & City – růžová
- Waterloo & City - tyrkysová
- Jubilee - šedá
- Northern - černá
- Bakerloo - hnědá
- Public Carriage Office – zodpovědná za vydávání licencí pro provozování pověstných černých taxi a půjčování jiných soukromých vozidel.
- Victoria Coach Station – vlastní a provozuje hlavní londýnské stanoviště dálkových autobusů a autokarů.
Každá výše zmiňovaná jednotka má svou vlastní firemní značku, tvořenou specificky barevnou verzí standardního kruhu doplněnou o příslušný nápis v příčném pruhu. Kruh modré barvy bez nápisu je symbolem TfL jako celku.
Jízdné
- Hlavní články o systému jízdenek v londýnské městské dopravě – Travelcard a Oyster card
Většina typů dopravy, které kontroluje TfL, má svůj sazebník jízdného a své vlastní jízdenky. Výjimkou jsou dvojice autobusy a tramvaje spolu s metrem a DLR, které mají sloučené jízdné a společné jízdní doklady.
Nadstavbou tohoto odvětvového způsobu účtování jízdného je Travelcard – systém, který nabízí zónové jízdenky s platností od jednoho dne do jednoho roku a variantu jízdenky platné mimo dopravní špičku (off-peak). Tyto jízdenky jsou platné v DLR, autobusech, vlacích, tramvajích, metru a na některých trasách říční dopravy.
Od roku 2003 se v londýnské dopravě začíná zavádět nový systém bezkontaktních karet – Oyster card, které se dají použít jako elektronické peněženky na platbu jednotlivého jízdného nebo v nich mohou být nahrány různé zónové jízdenky systému Travelcard. Údaje z této karty jsou snímány přiložením karty na čtečku karet, která je u vstupu do každé stanice, kde je jinak potřeba vložit papírovou jízdenku aby se otevřel průchod.
TfL vyvinula vlastní plánovač jízd, který umožňuje naplánovat cestu různými dopravními prostředky v Londýně jeho blízkém okolí. Je dostupný na jeho WWW stránkách, v některých kioscích nebo prostřednictvím některých telefonních budek.
Muzeum
TfL vlastní a provozuje Londýnské dopravní muzeum (London's Transport Museum) v Covent Garden – muzeum, které zachovává a vysvětluje dopravní dědictví Londýna. V současné době je zavřeno pro rekonstrukci a má být znovu otevřeno v roce 2007. Muzeum má rovněž své depozitáře v Actonu, které obsahují materiály, jež nejsou běžně vystavovány; bývají otevřeny několik týdnů do roka.
Externí odkazy
- http://www.tfl.gov.uk/ - WWW stránky Transport for London
- http://www.tfl.gov.uk/journeyplanner - Plánovač jízd TfL
- http://www.cclondon.com/ - WWW stránky London Congestion Charge
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |