Damašek (tkanina)

Z Multimediaexpo.cz

Soubor:Väv, Damastduk vit.jpg
Jednobarevný damašek

Damašek je obchodní označení pro jednobarevnou tkaninu se vzorováním různých tvarů a velikostí. Plochy vzorů jsou na okrajích hrubě odstupňovány a kontrastují světle nebo tmavě s hladkým podkladem. Kontrast vzniká tak, že se střídá osnovní a útková vazba, na povrchu jsou vidět vždy jen podélné osnovní nebo příčné útkové nitě.

Obsah

Historie

Tento druh tkaniny pochází pravděpodobně z Číny. Do Evropy se dostal přes Sýrii, kde došlo ve 12. století ke značnému rozkvětu jeho výroby, takže se začal nazývat podle syrského hlavního města.[1]

Výroba

Damašek z hedvábné příze

Původně se damašek vyráběl z hedvábných nebo lněných přízí, později se začaly používat také syntetické filamenty a především mercerovaná bavlna. Tkaniny jsou většinou jednobarevné, známá jsou však i vzorování s útkem odlišné barvy od osnovy. Větší a složitější vzory se dají tkát jen s žakárovým ústrojím, damašek s kostkovaným nebo proužkovým vzorováním pochází většinou od (levnějších) listových strojů. Tká se v husté dostavě v pěti- až osmivazném atlasu nebo křížovém kepru.

Použití

Ložní prádlo, ubrusy a v menším rozsahu k oděvním a dekoračním účelům.

Odvozené druhy damašku

Damassé je jednoútková nebo dvouútková žakárová tkanina s velkými figurálními vzory. Na rozdíl od damašku nejsou nitě na povrchu vzorů stejnoměrně zatkány, takže vzorování je výraznější.[2] Damaras je hedvábná tkanina s květinovým vzorováním na plátnovém podkladu. Pro damaškové tkaniny podélně vzorované se v češtině používá označení grádl. Podle některých odborníků (např. Talavášek) jsou grádl a damašek pojmy s totožným obsahem.

Literatura

  • Talavášek: Tkalcovská příručka, SNTL Praha 1980
  • Denninger/Giese: Textil- und Modelexikon, Deutscher Fachverlag Frankfurt/Main 2006, ISBN 3-87150-848-9

Reference

  1. Původ damašku (německy): http://www.syriatours.de/sehenswuerdigkeiten_kultur.php
  2. Příklad damassé: http://thumbs.dreamstime.com/thumb_166/1184844435X7d35b.jpg