Lachtan jihoafrický

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 6. 2011, 23:10; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Lachtan jihoafrický (Arctocephalus pusillus) je šelma z čeledi lachtanovití.

Obsah

Popis

Samec je velký 180–230 cm, samice 140–180 cm, dospělý jedinec samec váží okolo 200–350 kg, samice 60–120 kg.

Způsob života

Doba páření připadá na listopad a prosinec. Rodí jedno mládě a samice je březí 51 týdnů. Oplodněné vajíčko se z toho asi 4 měsíce nevyvíjí. Mládě bývá obvykle pouze jedno. Samice ho kojí přibližně rok. Nemůže do vody, protože jeho srst nemá ochranu a utopilo by se. Toto období trvá asi dva měsíce. V době rozmnožování se vyskytují na souši. Když jsou malí lachtani schopní plavat, na souš se vrací zřídka. Na rozdíl od tuleňovitých mají lachtanovití uši a rozdělenou ploutev. Zadržují v krvi kyslík a dovedou s ním ve vodě šetřit. Dech zadrží i na půl hodiny. Plavou i v hloubce 200 m. Jejich nozdry a boltce se mohou uzavřít. Potopí-li se, tep jim klesne ze 150 na 10 za minutu. Živí se především lovem mořských ryb a hlavonožců. Průměrná délka života je 15–20 let, v lidské péči až 30 let.[1] Vyznačují se velkou hravostí. Hrají si např. s kamínky, které vynášejí ze dna, pustí a znovu je chytají. Při obraně mláďat však mohou člověka v přírodě i napadnout.

Výskyt

Původní výskyt je na jižním pobřeží Afriky, Austrálie, Tasmánie. Velké kolonie nalezneme na pobřeží a na skalnatých ostrůvcích, charakteristický je silný zápach trusu šířící se do okolí. Kolonie čítají i několik tisíc jedinců, kde si samci hájí svůj harém, který čítá několik samic.

Lachtani v Čechách

V Pražské zoo žijí lachtani jihoafričtí od roku 1991. Nejznámější byl lachtan Gaston, který zahynul u povodní v roce 2002. V současnosti chovají skupinu 5 jedinců 1 samce, 3 samice a mládě narozené v květnu roku 2011. Dále jsou chováni v Zoo Brno.

Reference

  1. Lachtan jihoafrický [online]. ZOO Brno. Dostupné online. (česky) 


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Lachtan jihoafrický