Gideon Sa'ar

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 20. 1. 2010, 01:55; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Gideon Sa'ar (hebrejsky: גדעון סער‎, * 9. prosince 1966, Tel Aviv, Izrael) je izraelský politik, současný ministr školství a člen Knesetu za stranu Likud. V současnosti je místopředsedou Knesetu.

Biografie

Narodil se v Tel Avivu a po absolvování povinné vojenské služby v Izraelských obranných silách vystudoval politické vědy a práva na Telavivské univerzitě a v obou oborech získal titul bakalář. V letech 1995 až 1997 pracoval jako poradce nejvyššího státního zástupce a od roku 1997 do roku 1998 jako poradce státního zástupce. V roce 1999 a v letech 2001 až 2002 působil jako tajemník vlády. Ve volbách do Knesetu v roce 2003 kandidoval za Likud v parlamentních volbách a po svém zvolení se stal předsedou poslaneckého klubu strany. Byl proti jednostrannému stažení z Pásma Gazy a pokusil se prosadit zákon, který by pro stažení požadoval souhlas v referendu [1].

Poté co ve volbách do Knesetu v roce 2006 obhájil svůj poslanecký mandát, byl znovu jmenován předsedou poslaneckého klubu a stal se rovněž místopředsedou Knesetu. V rámci své poslanecké iniciativy navrhl zákon, který by zakazoval propustit těhotnou ženu [2] (je členem komise Knesetu pro status žen) a zákon zakazující testování kosmetiky na zvířatech [3]. V prosinci 2008 vyhrál v primárkách strany Likud pro parlamentní volby v roce 2009 a umístil se tak na druhém místě na kandidátní listině, hned za předsedou Benjaminem Netanjahuem [4]. Ve volbách v roce 2009 byl zvolen členem Knesetu a v současné době je rovněž členem vyjednávacího týmu Likudu pro sestavení vlády.

V červenci 2009 vydal z funkce ministra školství pokyn, aby v učebnicích dějepisu pro arabské izraelské školy nebyl vznik Izraele označován jako katastrofa – nakba [5]. V reakci na ostré námitky izraelských arabských poslanců prohlásil:

Pro mě není přijatelné, aby Stát Izrael ve svých oficiálních osnovách učil, že vznik státu byl katastrofou. Mohu vám říci, že mnoho Arabů nepovažuje Izrael za katastrofu, a nemyslím, že je správné vštěpovat 8letým dětem tento názor – a určitě ne oficiální, státem hrazeným způsobem. Legitimizovalo by to delegimitizaci Izraele, vštěpovalo existující názor a tlačilo arabskou veřejnost do extremismu, což neslouží ani izraelským zájmům ani zájmům arabských obyvatel.


Externí odkazy