Vrána černobílá

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 23. 6. 2013, 12:10; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Vrána černobílá (Corvus albus) je velký druh pěvce z čeledi krkavcovitých (Corvidae).

Obsah

Taxonomie

Vrána černobílá byla popsáno v roce 1776 německým zoologem P. L. S. Müllerem. Její druhové jméno přitom pochází z latiny, kde „albus“ znamená „bílý“.

Popis

Dorůstá přibližně stejné velikosti jako vrána obecná (46-50 cm), má však viditelně větší zobák, mírně delší ocas a křídla a delší končetiny. Jak již její samotný název napovídá, je černobíle zbarvená, respektive převážně černě se světlou hrudí. Oči má tmavě hnědé. Mladí ptáci mají poměr bílého opeření menší.

Rozšíření

Vrána černobílá je nejrozšířenějším africkým zástupcem rodu Corvus. Vyskytuje se na rozsáhlém území subsaharské Afriky v rozmezí od Senegalu a Eritrey nesouvisle až po Jihoafrickou republiku, zasahuje též na Mys dobré naděje, Madagaskar, Komory, Aldabru, Zanzibar, Pembu a Bioko. Žije převážně v otevřených krajinách, většinou v blízkosti lidských obydlí.

Ekologie

Zdržuje se buď v párech nebo v malých hejnech, ačkoli v oblastech s velkým množstvím potravy může vytvářet i hejna velmi početná.

Potrava

Po potravě pátrá převážně na zemi. Požírá především hmyz a jiné malé bezobratlé, ale i malé plazy a savce, ptačí vejce a mláďata, semena, arašídy, mršiny a odpadky.

Hnízdění

Hnízdo buduje zpravidla na vysokých osamocených stromech a často i na telegrafních drátech. V jedné snůce bývá 3-6 světle zelených, hnědě skvrnitých vajec, na kterých sedí 18-19 dnů. Mláďata pak hnízdo opouští asi po 45 dnech. Na jejich péči se podílí oba rodiče.

Zdroje

  • GOODWIN, D.. Crows of the World. [s.l.] : Queensland University Press, 1983. ISBN 0-7022-1015-3.
  • KHOLOVÁ, Helena (autorka českého překladu). Ptáci. Praha : Euromedia Group, k. s., 2008. ISBN 9788024222356.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Corvus albus