Orava (přehrada)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 13. 7. 2013, 07:24; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Orava (přehrada) (nebo Oravská přehrada, slovensky Oravská priehrada) je přehrada na severu Slovenska. Malou částí zasahuje i do Polska.

Obsah

Vodní režim

Byla vybudována na soutoku Bílé a Černé Oravy. První práce na projektu začaly přesně 24. července 1941 a do provozu byla přehrada uvedena v roce 1954.[1] Po napuštění zůstaly pod vodou obce Slanica, Osada, Oravské Hámre a Ústie nad Oravou a 2/3 Námestova, proto Námestovo nyní nemá historické centrum. Nad hladinou zůstal malý kopec, z kterého vznikl Slanický ostrov nazývaný též Ostrov umění.

Fauna

Jedna z nejvýznamnějších lokalit výskytu vodních ptáků na Slovensku na migrační trase vodního a u vody žijícího ptactva u hranic s Polskem se nalézá právě zde.

Využití

Turistika

Přehradní jezero patří mezi oblíbená turistická střediska. Každoročně sem přijíždějí tisíce turistů. V létě je turisty najvyhledávanější jižní a západní část přehrady.

Rekreace

Na jejím pobřeží se nachází rekreační oblast s možnostmi koupání, jachtingu, šlapadel, loděk, surfingu a jiných vodních sportů. V létě se zde pořádají vyhlídkové plavby lodí okolo ostrovů. Nejvýznamnějšími rekreačními středisky jsou kemp s pláží u Slanické Osady, přístav a pláže u Námestova a Troch Studničkách.

Kultura

Na Slanickém ostrově umění, uprostřed přehrady, se nachází Slanický římskokatolický kostel Povýšenia sv. Kríža postavený v 18. století. V současnosti je v kostele instalována stálá expozice oravského lidového umění, plastiky a malby. Na ostrově je i lapidárium.

Rybářství

Pro rybáře přehrada nabízí lov candátů, kaprů, štik a hlavatek.

Reference

  1. Penzion Osada [online]. [cit. 2010-01-03]. Kapitola Oravská priehrada. Dostupné online.  

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Orava (přehrada)