V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Obchodní zákoník

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 13. 4. 2011, 11:22; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Obchodní zákoník (ve zkratce ObchZ) je zákon č. 513/1991 Sb., kodifikace v oblasti obchodního práva coby součásti práva soukromého. Obecným právním předpisem soukromého práva je občanský zákoník a obchodní zákoník představuje nejvýznamnější zvláštní předpis k občanskému zákoníku. Obchodní zákoník upravuje

  • postavení podnikatelů (např. otázky obchodní společnosti, firmy, jednání podnikatele)
  • obchodní závazkové vztahy (obchodní smlouvy, odpovědnost za škodu atd.)
  • některé jiné vztahypodnikáním související (např. obchodní rejstřík)
  • postavení jiných osob než podnikatelů, pokud tak stanoví zákon (např. soukromoprávní nároky spotřebitelů při poškození nekalou soutěží)

Vztah k občanskému zákoníku je různý. Některé vztahy obchodní zákoník neupravuje (pak se použije občanský zákoník výhradně, pokud tyto vztahy neupravuje zvláštní zákon), jiné upravuje jen částečně (pak se občanský zákoník použije částečně v neupravených částech – tyto části jsou zpravidla označeny jako „některá ustanovení o započtení pohledávek“ apod.) a jiné komplexně (pak se občanský zákoník nepoužije vůbec – tzv. komplexní úpravy). Hlavním autory obchodního zákoníku byli Stanislav Stuna (úprava obchodních společností) a Ludvík Kopáč (úprava obchodních závazkových vztahů).

Obsah

Struktura

Obchodní zákoník se skládá ze čtyř částí:

  • Část první - Obecná ustanovení

(věcná a osobní působnost zákona, vymezení pojmů podnikání, podnikatel, podnik a obchodní jmění, organizační složka podniku, obchodní firma, jednání podnikatele - konkrétně zvláštní ustanovení k občanskému zákoníku, prokura, obchodní tajemství, podnikání zahraničních osob v ČR, obchodní rejstřík - čistě veřejnoprávní ustanovení, účetnictví podnikatelů - jen základ s odkazem na zvláštní normy, hospodářská soutěž s odkazem na zákon proti omezování hospodářské soutěže a s jednotlivými skutkovými podstatami nekalé soutěže)

  • Část druhá - Obchodní společnosti a družstvo

(obecná ustanovení o obchodních společnostech, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, společnost s ručením omezeným, akciová společnost, družstvo, evropská společnost, evropské hospodářské zájmové sdružení)

(obecná ustanovení o obchodních závazkových vztazích, smluvní typy pro oblast obchodu a podnikání, zvláštní ustanovení pro obchodní závazkové vztahy v mezinárodním obchodu)

  • Část čtvrtá - Ustanovení společná, přechodná a závěrečná

Obchodní závazkové vztahy

Obchodním zákoníkem se řídí závazkové vztahy:

  • mezi podnikateli, pokud se týkají jejich podnikatelské činnosti
  • mezi státem nebo územní samosprávou a podnikateli při jejich podnikatelské činnosti, pokud se týkají zabezpečování veřejných potřeb
  • bez ohledu na povahu účastníků, pokud tak stanoví tento zákon (např. mezi zakladateli obchodních společností)
  • mezi jakýmikoliv stranami, pokud se tak písemně dohodnou a tato dohoda nesměřuje ke zhoršení právního postavení účastníka smlouvy, který sám není podnikatelem
  • většinou i zajištění uvedených závazků

Budoucnost obchodního zákoníku

V souvislosti s připravovanou rekodifikací soukromého práva se předpokládá nahrazení stávajícího obchodního zákoníku novým zákonem o obchodních korporacích, který by měl mít mnohem menší rozsah než současný obchodní zákoník. Oproti stávajícímu obchodního zákoníku nemá nový zákon obsahovat právní úpravu závazkových vztahů, která bude přesunuta do nového občanského zákoníku, a některé další okruhy otázek (např. obchodní rejstřík). Prvním krokem dekodifikace obchodního práva bylo přijetí zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, který nabyl účinnosti dnem 1. července 2008. Hlavním zpracovatelem návrhu obchodního zákona je Bohumil Havel.

Externí odkazy