Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Němý film
Z Multimediaexpo.cz
Výrazem němý film se označují filmy, které neměly žádnou synchronizovanou zvukovou stopu. Němé filmy byly velmi rozšířené až do 20. let 20. století, kdy se objevily filmy se zvukovou stopou a během několika let je vytlačily. Při promítání němých filmů tvořila zvukový doprovod živá hudba (klavír nebo celý orchestr) nebo gramofon. Pokud bylo potřeba okomentovat nebo vyjasnit děj filmu, používaly se psané mezititulky.
Obsah |
Technika
Materiál filmového pásu
Celá éra němého filmu se potýkala z prudce hořlavou nitrocelulózovou podložkou filmového pásu. Promítací stroje byly opatřeny uzavřenými bubny pro cívky filmových kopií, aby se zabránilo přístupu vzduchu a rozšíření požáru. Vzplanutí filmu v promítací kabině v té době nebylo žádnou výjimkou. Voda nitrocelulózu neuhasila, u každého stroje byly nádoby s pískem, na udušení ohně. Nejrozšířenějším formátem němé éry byl klasický 35 mm film.
Promítací frekvence
Všechny němé filmy natočené před rokem 1930 vyžadovaly promítací frekvenci 16 obr./s. Tato frekvence postačovala pro dobrou kvalitu obrazu. Když nastoupil zvukový film, frekvence musela být zvýšena na 24 obr/s. (u nás platí výjimka 25). Důvodem bylo nejenom zvýšení obrazové kvality, ale také nutnost zvýšit rychlost posunu filmu na zvukovém snímači. Při rychlosti 16 nebyl dosažen požadovaný kmitočet a kvalita zvuku. Proto je patrné evidentní zrychlení, při promítání na dnešních strojích.
Seznam známých němých filmů
- Cesta na Měsíc (Le Voyage dans la Lune), 1902 - francouzský vědeckofantastický, režie Georges Meliés
- Velká železniční loupež, 1903 - americký western, režie Edwin S. Porter
- Upíři (Les Vampires), 1915 - francouzský thriller, režie Louis Feuillade
- Zrození národa (The Birth of a Nation), 1915 - americké historické drama, režie D. W. Griffith
- Bitva na Sommě, 1916 - britský dokument o první světové válce
- Intolerance, 1916 - americké historické drama, režie D. W. Griffith
- Vozka smrti (Körkarlen), 1921 - švédský horor, režie Victor Sjöström
- Tu ten kámen aneb Kterak láskou možno v mžiku vzplanout třeba k nebožtíku, 1923 - česká komedie s Vlastou Burianem, režie Karel Anton
- Mikaël (Körkarlen), 1924 - německé filmové drama, režie Carl Theodor Dreyer
- Metropolis, 1926 - německý vědeckofantastický, režie Fritz Lang
- Fena (La Chienne), 1931 - francouzský film, režie Jean Renoir
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |