Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Lubomír Štrougal
Z Multimediaexpo.cz
JUDr. Lubomír Štrougal' (* 19. října 1924, Mezimostí nad Nežárkou, dnes část Veselí nad Lužnicí, † 6. února 2023) byl komunistický politik, ministr zemědělství a ministr vnitra a pozdější československý premiér v letech 1970–1988.
Obsah |
Původ a kariéra
otec Lubomíra Štrougala
Lubomír Štrougal pocházel z levicově orientované rodiny – jeho otec zakládal organizaci KSČ ve Veselí nad Lužnicí a během druhé světové války byl popraven německými okupanty. Podle jiných zdrojů byl otec Lubomíra Štrougala podnikatel, ve Veselí nad Lužnicí vlastnil stavební firmu. Do koncentračního tábora Mauthausen-Gusen se dostal údajně proto, že podporoval odbojáře-komunisty. V koncentráku se setkal Štrougal-senior mj. i s pozdějším československým prezidentem Antonínem Novotným.[1]
Lubomír Štrougal
Po válce absolvoval Lubomír Štrougal Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde získal akademický titul JUDr. Již od roku 1948 pracoval v krajském vedení KSČ v Českých Budějovicích, od roku 1957 jako vedoucí tajemník Krajského výboru KSČ pro Jihočeský kraj. V roce 1958 byl zvolen do Ústředního výboru KSČ.
V odbobí od 6. března 1959 do 23. června 1961 pracoval jako ministr zemědělství v československé vládě, důležitější ale byla doba od 23. června 1961 do 23. dubna 1965 na postu ministra vnitra. V komunistickém režimu se jednalo o klíčové ministerstvo, předpokládá se, že zde Lubomír Štrougal získal některé důležité kontakty v bezpečnostních složkách, které mu pomohly v jeho další kariéře.
Působení během okupace 1968
Po sovětské okupaci v roce 1968 řídil jako místopředseda vládu v době, kterou premiér Oldřich Černík trávil nedobrovolně na jednání se sovětským vedením v Moskvě. Štrougal odmítl pozici ve zrádcovské vládě, kterou se snažil sestavit Alois Indra – vláda pod jeho vedením se naopak profilovala (alespoň slovně) jako odpůrce okupace. Po příchodu Gustáva Husáka do čela KSČ Štrougal obrátil, přijal post v Husákově novém prosovětském vedení a stal se jedním z hlavních představitelů politiky „normalizace“ v následujících 20 letech.
Období normalizace
JUDr. Lubomír Štrougal byl 20 let (1968–1988) členem nejužšího vedení KSČ a 18 let (28. ledna 1970 až 11. října 1988) předsedou federální československé vlády. Vedle Gustáva Husáka se stal nejznámější tváří spojenou s normalizací ve všech jejích aspektech nesvobody, cenzury, každodenního nátlaku na oponenty a v osmdesátých letech také stále patrnější ekonomické stagnace. Po nástupu Michaila Sergejeviče Gorbačova k moci v SSSR stál Lubomír Štrougal na straně reforem a přestavby, jeho křídlo ale vnitrostranický boj prohrálo. Ze sovětské perestrojky se stala v Československu fraška existující pouze v projevech komunistických funkcionářů a Štrougal byl nucen v roce 1988 opustit post předsedy vlády a následně i předsednictvo Ústředního výboru KSČ.
Konec politické kariéry
Po listopadových událostech roku 1989 kandidoval Dr. Štrougal na pozici předsedy KSČ, ale neuspěl.
V prosinci 1989 zmizel z veřejného života a začátkem roku 1990 byl vyloučen z KSČ.
Během 90. let je neúspěšně obviněn z trestných činů v souvislosti se svým působením ve funkci předsedy vlády.
Související články
- První vláda Lubomíra Štrougala
- Druhá vláda Lubomíra Štrougala
- Třetí vláda Lubomíra Štrougala
- Čtvrtá vláda Lubomíra Štrougala
- Pátá vláda Lubomíra Štrougala
- Šestá vláda Lubomíra Štrougala
Reference
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |