Podúsek 5./XI. Horní Dyje

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 22. 9. 2013, 13:09; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Stavební podúsek 5./XI. Horní Dyje byl plánován jako součást linie těžkého opevnění, které ve druhé polovině 30. let 20. století stavělo Československo jako obrannou hráz proti nacistickému Německu. Samotný podúsek 5./XI. měl být stavěn v rámci ŽSV XI Hrušovany nad Jevišovkou při hranicích s Rakouskem.

Obsah

Základní údaje

Stavba podúseku 5./XI. nebyla do mnichovské dohody a následnému odstoupení pohraničí začátkem října 1938 zadána žádnému staviteli, předpokládaným datem zadání byl rok 1939.

Průběh linie

Většina z 18 plánovaných objektů měla být postavena v úseku mezi Starým Městem pod Landštejnem a koncem Vranovské přehrady u Podhradí nad Dyjí. Pouze tři objekty s označením HD-S 1 až HD-S 3 měly tvořit samostatnou uzávěru v předpolí samotného Vranova nad Dyjí, kde měly chránit především přístup k hrázi přehrady, která by v případě vypuknutí konfliktu byla strategickým cílem.

Popis objektů

Součástí podúseku 5./XI. mělo být celkem 18 pěchotních srubů HD-S 1 až HD-S 18. V drtivé většině se mělo jednat o standardní oboustranné objekty II. stupně odolnosti. Výzbroj každého z nich měly tvořit dva protitankové kanóny vz. 36 spřažené s těžkým kulometem vz. 37 a dvě dvojčata týchž kulometů. Po pozorování měly být určeny vždy dva pancéřové zvony, pro blízkou ochranu sloužily dva lehké kulomety vz. 26 ve zvonech a několik dalších (tři nebo čtyři) ve střílnách tzv. „pod betonem“. Dva objekty ve vranovské uzávěře (HD-S 1 a 3) měly být, vzhledem k okolnímu členitému terénu, vybaveny každý jedním minometem vz. 38. Výjimku měl tvořit pouze srub HD-S 5, který byl z důvodu neprostupného terénu navržen pouze v 1. stupni odolnosti, hlavními zbraněmi měla být dvě dvojčata těžkých kulometů, pozorování mělo být zajištěno jedním pancéřovým zvonem.

Literatura

  • STEHLÍK, Eduard, a kol. Lexikon těžkých objektů československého opevnění z let 1935–38. Dvůr Králové nad Labem : Ing. Jan Škoda – Fortprint, 2001. ISBN 80-86011-13-5.
  • FIC, Tomáš, a kol. Utajené pevnosti. Brno : Spolek přátel československého opevnění Brno, 2003. ISBN 80-86463-12-5.