Stejnosměrný proud
Z Multimediaexpo.cz
Stejnosměrný elektrický proud, zkráceně též ss nebo DC (direct current), je elektrický proud, který má stále stejný směr, na rozdíl od proudu střídavého.
Obsah |
Zdroje stejnosměrného proudu
Stejnosměrný proud vzniká
- ze zdroje stálého stejnosměrného napětí, tj. zdroje, který má na jednom z pólů stálý kladný potenciál a na druhém pólu stálý záporný potenciál. Takovým zdrojem je např. galvanický článek. Elektrický proud z tohoto zdroje má alespoň po určitou dobu stálý směr i velikost.
- v termočlánku
- ve fotoelektrických článcích
- v dynamu, neboli v generátoru, který obsahuje část zvanou komutátor. Komutátor při otáčení rotoru přepojuje póly zdroje, takže kladný a záporný potenciál zůstávají stále na stejných výstupních svorkách. Elektrický proud z dynama má stálý směr, ale mění svou velikost.
- usměrněním střídavého proudu pomocí usměrňovače. Usměrňovač v první polovině periody střídavého proudu propustí proud, v druhé polovině buď nepropustí žádný proud, nebo obrátí směr proudu do stejného směru jako v první polovině periody. Elektrický proud má stále stejný směr, mění svou velikost a označuje se jako tepavý proud. Průběh takového proudu lze do jisté míry vyhladit kondenzátorem, nebo přesně stabilizovat specializovanými obvody. Usměrnit lze i vícefázový proud, čímž vzniká jen lehce zvlněný proud výstupní.
Použití stejnosměrného proudu
Stejnosměrný proud byl historicky prvním využívaným druhem proudu. O jeho rozšíření se zasloužil svými vynálezy především Thomas Alva Edison.
Stejnosměrný proud je nutné použít v obvodech, které využívají jeho vlastností - například proto, že obsahují součástky citlivé na směr proudu. To je například elektrolytický kondenzátor nebo tranzistor. Při výrobě a přenosu proudu na větší vzdálenosti je ale vhodnější střídavý proud.
Označení stejnosměrného proudu
Ve schématech elektrických obvodů se stejnosměrný proud označuje =, případně −. Anglická zkratka stejnosměrného proudu je DC (direct current).
Směr elektrického proudu
Směr elektrického proudu je domluven od kladného k zápornému pólu zdroje, bez ohledu na skutečný směr pohybu částic nesoucích elektrický náboj. Ve složených elektrických obvodech se směr proudu v jednotlivých větvích určí pomocí Kirchhoffových zákonů.
Vztah proudu, výkonu a napětí
I = P / U
Související články
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |