Békéscsaba
Z Multimediaexpo.cz
Békéscsaba (rumunsky Bichişciaba, slovensky Békešska Čaba) je město v Maďarsku, v jihovýchodní části země. Žije v něm přibližně 67 000 obyvatel.
Obsah |
Historie
Středověk
Oblast dnešní Békéscsaby byla osídlená již od dávnověku. Nejdříve zde žili Keltové, potom Hunové. Po obsazení maďary zde bylo už několik vesnic. Obec Csaba je doložená poprvé z 30. let 14. století; její název je tureckého původu. Když Osmanská říše dobyla tehdejší Uherské království, město nebylo poničeno, zánik mu hrozil až v době, kdy Turci ustupovali na jih.
Doba Rakouska-Uherska
Přestože v roce 1715 byla označovaná jako opuštěné místo, již o několik let později o ní existují zápisy o daních. Nové město pravděpodobně založil János György Harruckern, který tak využil boje proti Turkům, probíhající v několika předcházejících letech. Do roku 1847 už byla Csaba jedním z dvaceti největších měst v Uhersku, přesto stále připomínala vesnici – ulice byly blátivé, domy přeplněné. Železnici sem zavedli v roce 1858, vznikly tak nové továrny a domy.
Meziválečná doba
Po 1. světové válce, v letech 1919 a 1920 byla Békéscsaba obsazena Rumunským vojskem. Díky tomu, že Maďaři ztratili po smlouvách z Trianonu a Saint - Germainu, Arad a Nagyvárad, pro celou tuto oblast význam města vrostl. Přesto ale v meziválečném období bylo sužováno chudobou, nezaměstnaností a v roce 1925 ho poničila i povodeň.
Druhá světová válka a období MLR
V době německé okupace byli místní Židé poslání do koncentračního tábora v Osvětimi, celkem to bylo 3000 lidí. Rudá armáda ho obsadila 6. října 1944. Po vzniku socialistického Maďarska se stalo centrem potravinářského průmyslu.
Partnerská města
- Beiuş, Rumunsko
- Mikkeli, Finsko
- Odorheiu Secuiesc, Rumunsko
- Tarnowskie Góry, Polsko
- Trenčín, Slovensko
- Užhorod, Ukrajina
- Wittenberg, Německo
- Zrenjanin, Srbsko
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |