Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 4. 2011, 21:40; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Armádní umělecký soubor Víta Nejedlého (zkráceně AUS), byl ústředním uměleckým souborem Česloslovenské lidové armády, Československé armády a Armády České republiky, jenž existoval v letech 19431995. Za dobu své existence hrál soubor přes 10 tisíc skladeb, uskutečnil na 43 tisíc vystoupení doma i v zahraničí v Evropě, Asii, Africe a Americe.

Obsah

Před rokem 1945

Vznik Armádního uměleckého souboru se datuje k 19. květnu 1943, kdy na výzvu plukovníka Ludvíka Svobody přijel do Novochoperska (1. samostatná československá brigáda v Sovětském svazu) hudební skladatel Vít Nejedlý, který se stal prvním uměleckým vedoucím AUS.
Vznikl tak první orchestr, pěvecký sbor, spadala sem divadelní skupina i jazzový orchestr. Improvizovaný repertoár tehdy tvořila pásma hudby, zpěvu a mluveného slova. Po tragické smrti Víta Nejedlého v lednu 1945 soubor převzal na jeho počest i jeho jméno.

Před rokem 1989

Po 2. světové válcedošlo k dalšímu rozšíření souboru. Soubor vedl major Václav Strejček, Vzniklo nové oddělení estrádní, folkloristické, tanečnía operní. Velkou zásluhu na celkovém pozdvižení umělecké úrovně souboru měl mladý a nadějný hudební skladatel a klavírista Radim Drejsl. V roce 1950 byl soubor již plně profesionalizován s tím, že jeho základní složky tvořil symfonický orchestr, mužský pěvecký sbor, balet, taneční orchestr, dále sem patřila zábavní a estrádní sekce. Víc než 25 let byl náčelníkem plukovník Jaroslav Štolfa.
AUS neměl nikdy nouzi o mladé a nadějné umělce, kteří sem velmi často chodili na vojnu. Jeho řadami prošla celá řada předních českých umělců, jako například Jiří Krampol, Jiří Langmajer, Martin Stropnický či Jan Šťastný.

Po roce1989

Po roce 1989 prošel pod vedením podplukovníka Tomáše Fingera soubor mnoha změnami. V uvolněné atmosféře začali někteří zaměstananci AUSu vystupovat v muzikálu Bídníci, mezi nimi i zpěvačka Lucie Bílá, která v souboru odstartovala svou kariéru. Po revoluci zde působili i herec Ivan Trojan, hudebník Petr Malásek a mnoho dalších umělců. V roce 1994 byl soubor zcivilněn, vznikla Pražská komorní filharmonie a v roce 1995 byl AUS zrušen. V současné době tak v Armádě České republiky působí jen Vojenský umělecký soubor Ondráš.

Externí odkazy