V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Kardamovník obecný

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 17. 1. 2014, 12:13; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Kardamovník obecný (Elettaria cardamomum (L.) Maton, 1811), zkráceně zvaný též kardamom, je statná bylina z čeledi zázvorníkovitých. Její plody a oddenky se používají jako koření.

Obsah

Nomenklatura

Elettaria cardamomum (L.) Maton, 1811

Basionym:Amomum cardamomum Carl Linné, 1753
Nomenklatorická
synonyma
:
Matonia cardamomum (L.) Stephenson & J.M.Churchill
Alpinia cardamomum (L.) Roxb., 1810
Taxonomická
synonyma
:
=Amomum repens Sonn., 1782
      ≡Elettaria repens (Sonn.) Baillon, 1884
=Amomum racemosum Lam., 1783
=Amomum ensal Raeusch., 1797
=Cardamomum officinale Salisb., 1812
=Elettaria major Sm., 1819
      ≡Elettaria cardamomum (L.) Maton var. major (Sm.) Thwaites, 1861
=Elettaria cardamomum (L.) Maton var. miniscula Burkill
=Elettaria cardamomum (L.) Maton var. minus Watt.

Popis

Bylina vyrůstající z mohutného oddenku dorůstá výšky 2–4 m, výjimečně až 5 m. U kořene lodyhy jsou dvě řady plochých listů, dorůstajících délky 0,5–0,7 m, na horní ploše hladkých a tmavozelených, ze spodu světlejších a sametových. Květenství se vytváří na samostatném horizontálním stonku, táhnoucím se při zemi. Okvětní lístky jsou bílé nebo slabě nažloutlé, s nafialovělými žilkami a žlutými nebo růžovými okraji. Plodem jsou podlouhlé zelenavé tobolky, dorůstající délky 2 cm a obsahující 15 až 20 aromatických hnědočervených semen. Rozmnožuje se však zejména dělením oddenků.

Areál rozšíření

Původním areálem rozšíření jsou tropické deštné pralesy Kardamomských hor (Cardamom Hills) v pohoří Ghat při jihozápadním pobřeží Indie, ve výškách mezi 700 až 1500 m n. m. Pěstuje se i na jiných místech Indie, na Šrí Lance, v Guatemale a v Tanzanii.

Stanoviště

Rostlina vyžaduje zastíněné stanoviště v bylinném patře tropických deštných pralesů s ročními srážkami v rozmezí 3000 až 4000 mm a s trvale vlhkou půdou. Optimální teplota pro růst se pohybuje kolem 22 °C, nesnáší teploty pod 10 °C. Kvete a jeho plody dozrávají pouze v oblasti tropů.

Obsahové látky

V následujícím seznamu jsou uvedeny pouze nejvýznamněji zastoupené látky. Kromě toho semena obsahují značné množství bílkovin, tuků a sacharidů včetně škrobu.

Terpeny

Jsou složkou eterického oleje.

Karboxylové kyseliny

Jsou složkou tuků, obsažených v semenech.

Vitamíny

Využití

Využívá se oddenek, plody a semena, případně éterický olej z nich připravovaný. Tobolky jsou ceněným kořením, které se prodává zelené, bělené nebo sušené na slunci. Mleté koření se nazývá kardamom, které je také jednou složkou indického kari. Semena jsou též význačnou složkou indického garam masala, arabského baharatu, etiopského berbere, piafu a řady sladkých jídel. Beduíni s ním ochucují kávu, Dánové bábovky, také se žvýká pro osvěžení dechu, zejména v jihovýchodní Asii, kde se přidává k betelovým listům. Semena podporují trávení, stimulují organismus, oddenek zahání únavu a horečku. Přidává se jak do sladkých jídel a likérů, tak i do uzenin.

V subtropické oblasti a v mírném pásmu může být pěstována, zejména ve sklenících, jen jako okrasná rostlina vzhledem k zajímavě vyhlížejícím listům.


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Elettaria cardamomum