Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Marfanův syndrom
Z Multimediaexpo.cz
Marfanův syndrom (dolichostenomelie) je genetická porucha pojivové tkáně. Syndrom zahrnuje širokou skupinu příznaků, mezi něž patří: vysoká postava, dlouhé tenké končetiny, dlouhé tenké prsty (arachnodaktylie), dislokace oční čočky (ectopia lentis) a anomálie srdce a cév (prolaps mitrální chlopně, aneuryzma aorty, dilatace plicnice).
Jde o autozomálně dominantní dědičné onemocnění, avšak spontánní mutace časté, četnost přibližně 1:10 000. Syndromem trpěl například houslista Niccolò Paganini.
Obsah |
Etiopatogeneze
- dědičná porucha mezenchymu (fibrilinu 1 – úzce spojený s elastinem)
- charakteristické jsou poruchy metabolismu mukopolysacharidů
Klinický obraz
Mezi charakteristické projevy nemoci patří gracilní (štíhlý či úzký) skelet s výrazně protaženým trupem a nápadně do délky protaženými prsty rukou i nohou (dolichocefalie). Dále to jsou „příznak palce“ (palec přesahující ulnární okraj ruky při prstech sevřených v pěst), „příznak zápěstí“ (při obejmutí zápěstí palec přesahuje ukazovák), hypotonické svalstvo, změklý vazivový aparát (laxicita vazů), který vede ke skolióze, kyfóze a deformitám hrudníku (pectus excavatum / carinatum). Přítomny jsou též hypermobilní klouby, scapulae alatae, genua valga, genua recurvata, pedes planovalgi, habituální subluxace až kloubní luxace, flexní kontraktury PIP, někdy i loketních a kolenních kloubů. Mimo to rovněž oční vady (ectopia lentis, oploštělá rohovka), aneuryzmata aorty (Erdheimova cystická medionekróza), anomálie chrupu, riziko spontánního pneumotoraxu, apikální plicní bublina. Na kůži se mohou tvořit striae atrophicae a rekurentní hernie. Přítomný je též hydroxyprolin v moči.
Rentgenový obraz
- rozšíření dřeňové dutiny na úkor kompakty
- metakarpy, metatarzy i základní falangy protaženy x střední a distální falangy bývají kratší
Terapie
- prevence kontraktur cvičením
- výjimečně symptomatická operační léčba (léčení skoliózy a spondylolistézy, reverzní pánevní osteotomie při prostruzi acetabula)
- sledování kardiovaskulárního a plicního postižení, ev. intervence (život ohrožující aneuryzma aorty, spontánní pneumotorax)
Poznámky
Literatura
- SOSNA, A.; VAVŘÍK, P.; KRBEC, M.. Základy ortopedie. 1. vyd. Praha : Triton, 2001. ISBN 80-7254-202-8.
- DUNGL, P. a kolektiv. Ortopedie. 1. vyd. Praha : Grada Publishing, 2005. ISBN 80-247-0550-8.
- POKRIVČÁK, Tomáš. Syndromy a symptomy. Praha : Triton, 2009. 187 s. ISBN 978-80-7387-136-9.
- POVÝŠIL, Ctibor; ŠTEINER, Ivo a kolektiv. Speciální patologie. 2. vyd. Praha : Galén-Karolinum, 2007. ISBN 978-80-7262-494-2. S. 297-299.
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |