Generální gouvernement
Z Multimediaexpo.cz
Generální gouvernement[1][2] (1939 – 1945) (německy Generalgouvernement für die besetzten polnischen Gebiete, polsky Generalne Gubernatorstwo, často však hovorově Generalna Gubernia) byla územně-správní jednotka vytvořená na základě Hitlerova dekretu z 12. října 1939 s účinností od 26. října 1939, která zahrnovala část okupovaného území původního meziválečného Polska, které nebylo začleněno do Třetí říše.
Generální gouvernement byl rozdělen na čtyři správní jednotky, distrikty (německy Distrikt):
- Krakovský (centrum Krakov)
- Lubelský (centrum Lublin)
- Radomský (centrum Radom)
- Varšavský (centrum Varšava)
Plocha Generálního gouvernementu činila 94 100 km², na kterém žilo 12,1 mil. lidí. Po napadení Sovětského svazu Třetí říší byly do Generálního gouvernementu přiřazena území předválečného Polska, která si SSSR přivlastnil v září 1939 (na základě tajného dodatku k německo-sovětské smlouvě Ribbentrop-Molotov): vojvodství lvovské, tarnopolské, stanislavovské a volyňské pod označením Haličský distrikt na základě Hitlerova dekretu z 1. srpna 1941.
Plocha celého Generálního gouvernementu pak činila 145 200 km² a žilo tam 16,6 mil. obyvatel. S průběhem války se pak samozřejmě plocha Generálního gouvernementu zmenšovala s tím, jak postupovala východní fronta.
Obsah |
Související články
Poznámky
- Termín Generální gouvernment se v souvislosti s Polskem vyskytl dříve již v roce 1916 při instalování Polského královsví v průběhu první světové války centrálními mocnostmi na dobytých ruských územích.
Reference
- ↑ Státy a jejich představitelé, libri.cz
- ↑ Holokaust v Polsku, holocaust.cz
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |