V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Chocholatka schovávaná

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 6. 2011, 23:04; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Chocholatka schovávaná (Sylvicapra grimmia) známá též pod názvem chocholatka křovinná, je malá antilopa obývající Západní, Střední, Východní i Jižní Afriku - zkrátka téměř celý africký kontinent na jihu od Sahary až na část Střední a Západní části kontinentu porostlou tropickým deštným lesem. Obecně řečeno obývají lokality s dostatečným vegetačním porostem, který jim poskytuje důležitý úkryt - savany, kopcovité oblasti, včetně oblastí v blízkosti lidských obydlí.

Popis

Chocholatka schovávaná dorůstá 1,2 m na výšku a 0,7-1,2 m na délku; hmotnost se pohybuje mezi 12 až 15 kg. Samice bývají o něco větší a těžší než samci. Samci mají na rozdíl od samic růžky dorůstající až 11 cm. Na čele má chomáček srsti, velké zašpičatělé ušní boltce a na čenichu černý proužek. Ocas je téměř tmavý, dlouhý zhruba 7-19 cm. Zbarvení srsti této antilopy se hojně mění podle až 19 poddruhů: od kaštanové v zalesněných oblastech Angoly, našedlé v severních savanách a světle hnědé v sušších oblastech; spodní část těla je většinou světlá.

Způsob života

Chocholatka schovávaná se živí širokou paletou rostlin a živočichů. Základní složku potravy tvoří tráva, listy, ovoce, kořínky, které si vyhrabává pomocí předních končetin, ale také hmyz, obojživelníci, malí ptáci a savci, nepohrdne ani mršinou. Díky tomu, že tvoří velkou část její potravy šťavnatá vegetace, dokáže žít i v oblastech, kde se nenachází žádný vodní zdroj. V období dešťů nemusí pít vůbec, jelikož přijímá vodu z ovoce. V blízkosti lidských obydlí je aktivní v noci, v odlehlejších oblastech ji můžeme spatřit i přes den. Většinu roku žijí chocholatky schovávané samostatně. Samci, kteří obývají otevřené oblasti, kde mají lepší rozhled, jsou vysoce územní, svá teritoria si značí pomocí pachů a pokud do teritoria vnikne cizí samec, dochází k prudkým zápasům. Samice preferuje spíše lokality s hustým vegetačním porostem, kde se může lépe před svými predátory, které tvoří převážně kočkovité šelmy, lépe skrýt. Díky vysoké přizpůsobivosti co se týče území, patří chocholatka schovávaná k nejrozšířenějším africkým antilopám. Stejně jako mnoho afrických antilop se i chocholatka schovávaná může rozmnožovat po celý rok, kdy je dostatek poravy. Samice rodí jediné mláďě po tří až sedm a půl měsíční březosti. Několik prvních dnů je skryto ve vegetaci, kde ho matka chodívá kojit.

Zdroje