V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Charles Conrad

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 3. 2009, 16:52; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Charles Conrad, Jr. „Pete“ (2. června 1930 Philadelphia, Pennsylvania, USA – †9. července 1999 Ohai, Kalifornie), byl americký kosmonaut z programů Gemini, Apollo a Skylab, třetí člověk na Měsíci.

Obsah

Život

Mládí a výcvik

Po střední škole pokračoval ve studiích na princetonské universitě (Princeton University), kde získal titul leteckého inženýra. V roce 1953 nastoupil k námořnictvu. Nejdříve prošel kurzem pro zkušební piloty v Patuxent Riveru a pak zde zůstal jako instruktor a technik. Následovala služba na námořní základně Miramar v Kalifornii u 96 eskadry stíhačů. V roce 1962 byl přijat do druhé skupiny budoucích kosmonautů u NASA. Byl ženatý a měl čtyři děti, tři chlapce a dceru.

Lety do vesmíru

Posádka Apolla 12: Conrad, Gordon a Bean

Do vesmíru letěl čtyřikrát během let 1965 – 1973 a strávil zde 39 dní.

Let první s Gemini 5, léto 1965. Start z kosmodromu na mysu Canaveral, velitel lodě Leroy Cooper, Conrad byl dvojkou. Na orbitě se pokoušeli spojit s raketou Atlas-Agena.

Let druhý na lodi Gemini 11, tady už letěl jako velitel lodě a s ním jako pilot byl kosmonaut Richard Gordon. Start ze stejného kosmodromu, tentokrát se spojení na orbitální dráze s Atlas-Agena povedlo čtyřikrát, přistání na hladině Atlantického oceánu jako při předchozím letu.

Potřetí letěl již v novém programu Apollo. Odstartoval v listopadu 1969 na lodi Apollo 12 jako velitel lodě, v posádce měl kosmonauty Beana a Gordona. Cíl: Měsíc. Společně s Beanem přistáli na Měsíci a také na něj vystoupili, v pořádku se vrátili na Apollo a vrátili se po 10 dnech na Zem, přistáli na hladině Tichého oceánu.

Počtvrté odstartoval z mysu Canaveral na jaře roku 1973 na palubě kosmické lodě Skylab 2, opět jako velitel lodě. Letěl společně s Kerwinem a Weitzem na orbitální stanici Skylab 1, kde pracovali měsíc. Vrátili se na Zemi v oblasti Tichého oceánu 1300 km od San Diega.

Po skončení letů

V roce 1974 z NASA i vojenského námořnictva odešel a stal se viceprezidentem jedné ze společností v San Diegu, státu Kalifornia. Zemřel při havárii motocyklu v Ohai v Kalifornii ve věku 69 roků. V roce 1980 byl zapsán v Ohiu do National Aviation Hall of Fame (Národní letecká síň slávy).

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  

Externí odkazy