CAFTA

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 2. 5. 2014, 07:13; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Státy, které schválily začlenění do DR-CAFTA

Dominican Republic–Central America Free Trade Agreement (DR-CAFTA, do ledna 2004 Central America Free Trade Agreement, CAFTA, angl. (Dominikánská republika)–středoamerická smlouva o volném obchodu) je obchodní dohoda (právně vzato pakt podle mezinárodního práva, nikoli práva Spojených států amerických), původně ve formě smlouvy mezi USA a státy Střední Ameriky (Kostarika, Salvádor, Guatemala, Honduras a Nikaragua). Původní běžně užívaná zkratka pro tuto dohodu, CAFTA, se změnil v lednu 2004, když do ní vstoupila Dominikánská republika na DR-CAFTA.

Původní vztah mezi státy Střední Ameriky a Spojenými státy byl rozšířen o Kanadu a Mexiko a v současné době CAFTA představuje soubor vzájemných bilaterárních obchodní vztahů tří největších severoamerických států s výše jmenovanými státy střední Ameriky.

Účelem této dohody je vytvoření zóny volného obchodu podobné NAFTA, která v současné době zahrnuje USA, Kanadu a Mexiko. CAFTA má též znamenat odrazový můstek pro FTAA (Free Trade Area of the Americas - volná obchodní zóna (obou) Amerik), která by do volné obchodní zóny zahrnula i státy Jižní Ameriky.

Pokud by byla zmíněnými státy přijata, okamžitě zmizí 80 % z exportních cel USA a zbytek bude postupně ubývat v průběhu příští dekády.

I s Dominikánskou republikou by se DR-CAFTA stala pro USA druhým největším ekonomickým americkým celkem (hned po Mexiku), s celkovým objemem obchodu 32 miliard dolarů ročně. DR-CAFTA je považována za nezbytný krok před stavbou ambiciózního plánu Puebla Panama Interamerické rozvojové banky, jehož součástí je např. i stavba dálnice spojující Panama City, Mexico City a Spojené státy.

DR-CAFTA obecně redukuje cla, jež jsou formou daně, nicméně každá země si může určit celkou míru zdanění, jak uzná za vhodné.

Související články

Externí odkazy