V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Hinduistický kalendář

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 30. 5. 2014, 13:06; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Hinduistický kalendář je užíván v Indii již od starověku a do té doby prodělal mnoho změn v rámci jednotlivých regionů Indie. V dnešní době jsou kromě něj užívány jak různé regionální indické kalendáře tak i Indický národní kalendář.

Hinduistický kalendář je založen na lunárních měsících odpovídajících fázi měsíce. V jednom roce je dvanáct měsíců průměrně po 29,5 dnech a dohromady tvořících 354 dnů. Schodek v počtu dnů způsobuje, že každým rokem se datum konkrétního festivalu pohybuje o 11 dní zpět. Aby se tento posun vyrovnal, každé tři roky je přidán jeden měsíc navíc. Hinduistický kalendář je proto lunisolární s pevně stanoveným měsícem a přibližným rokem.

Obsah

Rok

Rok je rozdělen do dvou polovin a šesti období. Existuje několik způsobů, jak určit začátek Nového roku, nejběžnější je den po novu v měsíci čaitra, v Gudžarátu je to den po novu měsíce dusali. Pro číslování roku je používáno několik ér. Nejrozšířenější je éra Vikrami, která začala korunovací krále jménem Vikram-aditja v roce 57 př. n. l. a éra Šaka, která začala roku 78 n. l. Při rituálech kněží často počítají datum podle Kali-jugy. Podle těchto systému rok 2000 křesťanské éry může odpovídat v hinduistickém kalendáři roku 2057 nebo 1922 či případně 5102, i když poslední údaj může být předmětem diskuse.

Měsíc

V rámci každého měsíce jsou dvě „dvoutýdenní", každé se skládající ze 15 „lunárních dnů". Ačkoli solární a lunární den začínají v jiný okamžik, každému solárnímu dnu je přiřazen jeden konkrétní lunární den očíslovaný od jedné do patnácti, buď v rámci jasného dvoutýdenní (přibývající měsíc) nebo tmavého dvoutýdenní (ubývající měsíc). Délka měsíce vychází průměrně na 29,5 dnů, takže příležitostně je vynechán jeden den, například v jednom měsíci čtvrtý den přibývajícího měsíce může být následován šestým dnem.

Existují dva hlavní kalendáře. V severní Indii měsíc obvykle začíná úplňkem, v jižní Indii novem. Datum konkrétního festivalu nicméně vychází na stejný den nebo téměř stejný den, i když jméno měsíce se může lišit. Například Krišnovy narozeniny vychází na osmý den temného měsíce (dvoutýdenní ubývajícího měsíce), na jihu se jedná o den v měsíci bhadra, kdežto na severu v měsíci šravana.

Týden

Týden je rozdělen do sedmi dnů, každý odpovídá jedné ze sedmi planet přesně jako dny v západním kalendáři (tj. v latině a např. anglickém jazyce). Žádný den není nijak zvláštní, přičemž každý se vztahuje k určitému božstvu. Například pondělí (tj. první den týdne) je často spojeno se Šivou a úterý (druhý den týdne) s Hanumánem. V konkrétním dnu týdne hinduisté mohou podstupovat půsty a recitovat modlitby, aby si naklonili to které božstvo.

Den

Den obvykle začíná při rozbřesku nebo těsně před ním podle toho, jaký astronomický a astrologický systém je použit. Den je rozdělen do 15 časových okamžiků zvaných muhurta, přičemž každý trvá přibližně 48 minut. Obdobně je rozdělena i noc. Tradičně bráhmani recituji mantru Gájatrí (गायत्री मंत्र) při východu slunce, v poledne a při západu, protože se tyto považují za obzvlášť významné okamžiky dne. První dvě muhurty ráno před rozbřeskem jsou považovány za obzvlášť příhodné zejména pro duchovní praxi.

Externí odkazy