V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Harvard University

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 1. 6. 2014, 14:04; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Harvard University, česky Harvardova univerzita (název podle J. Harvarda, proto je označení Harvardská chybné), byla založena roku 1636 a je nejstarší univerzitou na území USA. Sídlí ve městě Cambridge ve státě Massachusetts v bostonské aglomeraci a patří k nejprestižnějším univerzitám ve Spojených státech. Jako nestátní univerzita je rovněž členem Ivy League.

Obsah

Historie

Harvard University byla založena 8. září 1636 a své současné jméno má po massachusettském duchovním, Johnu Harvardovi z města Charlestown v Massachusetts, který univerzitě odkázal svou knihovnu. Původně byla založena jako kolej (bakalářský stupeň), od roku 1639 Harvard college. V 18. století vznikaly první fakulty a od roku 1780 je to univerzita. Roku 1811 byl založen Massachusetts General Hospital (MGH), největší klinika univerzity. Spravuje a financuje ji nadace, jejíž jmění od poloviny 19. století dary a odkazy nesmírně vzrostlo. V roce 1870 byl otevřen Annenberg Hall, nejznámější budova univerzity, a v roce 1915 Widener Library, hlavní budova knihovny. Původní kampus („Harvard Yard“) se rozrostl daleko do okolí a univerzita sídlí i na jiných místech bostonské aglomerace.

Současnost

Harvard je jedna z nejprestižnějších škol na světě. Pravidelně se umisťuje na prvních místech v žebříčku nejlepších univerzit světa. Majetek univerzity v současnosti činí asi 27 miliard USD a jeho výnos činí více než třetinu příjmů univerzity. Harvardova univerzita je tak zdaleka nejbohatší univerzitou na světě. Dalšími příjmy jsou školné (20%), státní příspěvek a další, zejména na vědecké projekty. V současnosti má škola 14 fakult, řadu skvělých muzeí a galerií, klinik a výzkumných středisek, dvě divadla, několik hudebních těles, botanickou zahradu a také jednu z největších knihoven na světě (celkem asi 15 mil. svazků). Univerzita má vlastní banku, zdravotní zařízení, jídelny, koleje, policii i odvoz pečlivě tříděných odpadků. Provoz zajišťuje asi 12 tisíc neučitelských zaměstnanců včetně vědců, ale mimo personál klinik.

Studenti a vyučující

Studuje zde téměř 20 tisíc studentů z celého světa, z toho asi třetina pregraduálních. Bakalářské studium trvá typicky čtyři roky, nabízí řadu specializací (majors), kurzy jsou však volitelné a každý student si svůj program sestavuje podle toho, co chce studovat dál. Nováčci obvykle první rok bydlí na kolejích v hlavním kampusu (Harvard Yard), aby zažili prostředí malé koleje na velké univerzitě. Magisterské studium trvá typicky rok, doktorské tři až čtyři roky. Univerzita zaměstnává přes dva tisíce učitelů, z toho asi polovinu tvoří profesoři s trvalým úvazkem (tenure).

Přijímací řízení

Přijímací řízení trvá rok a je velmi selektivní: ročně se přijme asi 9 % všech žadatelů (na bakalářský stupeň ještě méně). Typičtí úspěšní žadatelé o přijetí patří k nejlepším studentům na své škole (z objektivních kritérií jsou zohledňovány zejména testy SAT a zprůměrovaný prospěch ze střední školy), o přijetí však rozhodují i doporučující dopisy, mimoškolní aktivity uchazečů a dobrovolné činnosti. Školné je odstupňované podle oborů (nejdražší je business a medicína), průměrně kolem 40 tisíc USD ročně, protože je však škola tak bohatá, zhruba polovina studentů (včetně všech českých) je neplatí.

Významné osobnosti

S Harvardovou univerzitou souvisí řada slavných osob, historických i současných. Na Harvardově univerzitě studovalo osm amerických presidentů a jen od roku 1965 získali její pracovníci a absolventi 38 Nobelových cen.

Nositelé Nobelovy ceny

Umění

Přírodní vědy

Politici

Ostatní

Absolventi se často stávají prominentními účastníky veřejného života po celém světě. Významnými absolventy programu Kennedy School of Government jsou například současný generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun nebo bývalý ředitel Světové banky Robert Zoellick.

Češi na Harvardu

Mezi studenty a vyučujícími jsou i čeští studenti a profesoři.

Reference

  1. http://www.moravian.org/news/2007/550_resources/Jan_Amos_Comenius_Bulletin_Insert.pdf

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Harvard_University