Hasan Nasralláh
Z Multimediaexpo.cz
Šajch Hasan Nasralláh (arabsky حسن نصرالله) je současným šéfem libanonské militantní islámské politické strany Hizballáh.
Obsah |
Osobní život
Narodil se jako prvorozený z devíti dětí ve východním Bejrútu (předměstí Burj Hammud) 31. srpna 1960. V roce 1975, když vypukla v Libanonu občanská válka, byla jeho rodina nucena odejít do vesnice Bassoryieh (Al Bazuriyah) nedaleko města Tyros (Tyre), kde jeho otec pracoval jako prodavač zeleniny. Ačkoli jeho rodina nepraktikovala žádné náboženství, Nasralláh se o teologii velmi zajímal, a proto odešel studovat korán do iráckého Al Najafu (Nadžafu), avšak po ukončení první části svých studií byl donucen iráckými úřady k návratu do Libanonu. Zde se přidal k šíítskému hnutí Amal a začal studovat na škole vůdce Amalu šejka Husajna Abbase Musavího. Později byl zvolen za politického delegát pro údolí Bikká (Beqaá)a tím se také stal členem centrálního politického úřadu. Po izraelské invazi do jižního Libanonu roku 1982 se stal spoluzakladatelem Hizballáhu, v jehož čele stál Musaví. I přes své aktivity v hnutí Hizballáh se rozhodl roku 1989 odjet pokračovat ve svých náboženských studiích do iránského města Qom. Nasralláh věřil že islám je řešením pro všechny problémy společnosti. Jednou řekl: „Úcta k nám samým, jednoduše, islám není jednoduché náboženství zahrnující pouze chvály a modlitby, přesněji řečeno je to božská zpráva, poselství, určena lidstvu, která dokáže odpovědět na jakoukoli otázku, ať už se týká veřejného nebo soukromého života. Islám je náboženství určené pro společnost která se dokáže vzbouřit a vytvořit stát.“
Nasralláh a Hizballáh
Nasrallah se dostal k vedení Hizballáhu po zavraždění dosavadního šéfa Abbase al Musawiho v roce 1992. Pod Nasralláhovým vedením se začal Hizballáh přeměňovat ve významnou politickou jednotku, která je od této doby zastoupena i v libanonském parlamentu. Ačkoli je Hizballáh západním světem často označován za teroristickou organizaci, v oblasti jižního Libanonu dodnes zřizuje řadu škol, nemocnic a dalších sociálních služeb. Nicméně Hizballáh dále sílil i z hlediska vojenského a začal být vážným protihráčem izraelských obraných jednotek (Israel Defence Forces) v jižním Libanonu. Nasralláh vedl Hizballáh ke zlepšení a organizaci vojenských schopností důkazem toho jest zvyšující se roční průměr zabitých izraelských vojáků, který postupně vzrůstal přibližně na dva tucty ročně. Všeobecně se má za to, že vojenská tažení Hizballáhu v devadesátých letech minulého století jsou jedním z hlavního důvodu, proč se Izrael rozhodli roku 2000 oblast jižního Libanonu opustit, čili ukončit osmnáctiletou okupaci tohoto území. V důsledku tohoto je Nasralláh obdařen důvěrou v Libanonu a ostatních arabských zemích, což také upevňuje postavení Hizballáhu jako politické strany. Nasralláh zároveň sehrál významnou roli při výměně zajatců mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2004 mající za následek osvobození stovek Palestinců, zajatců Hizballáhu a navrácení těl do Libanonu. Názory Hizballáhu a Nasralláha samotného jsou velmi militantní a teroristické, neuznává existenci státu Izrael a vyzývá k vyhlazení sionismu.
Externí odkazy
- anglicky
- česky
Interview
- http://multimedia.repubblica.it/home/425272?ref=hpmm[12]
- http://www.islamicdigest.net/v61/content/view/1701/0/[13]
- http://www.islamicdigest.net/v61/content/view/1870/0/[14]
- http://www.islamicdigest.net/v61/content/view/1879/0/[15]
- http://www.informationclearinghouse.info/article14483.htm[16]
- http://www.islamicdigest.net/v61/content/view/1880/0/[17]
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |