Jan Zátorský

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 24. 6. 2014, 13:14; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Plk. Ing. Jan Zátorský (*1957, Střítež nad Bečvou, umělecké jméno Jan Zatorsky) je současný český reportážní fotograf. V 90. letech 20. století zastával vysoké funkce na Federálním ministerstvu vnitra ČSFR, Ministerstvu vnitra ČR a na Policejním prezidiu.

Obsah

Studia a život před rokem 1989

Zátorský se narodil a vyrůstal v rodině evangelického faráře ve valašské obci Střítež nad Bečvou. Původně byl přijat na lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, kvůli zaměstnání jeho otce však musel přejít na technický obor. Vystudoval optoelektroniku na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Po roční vojenské službě v Trebišově nastoupil do podniku Optimit Odry jako technolog výroby sportovních míčů. Později pracoval v Československé akademii věd v oboru optických vláken.

Ministerstvo vnitra, policejní prezidium

Po sametové revoluci uvažoval o práci reportéra v Lidových novinách, nakonec však přijal zaměstnání na federálním a později českém ministerstvu vnitra. Mezi roky 19931998 Zátorský zastával funkci druhého nejvyššího důstojníka Policie ČR - prvního náměstka policejního prezidenta (sloužil pod Stanislavem Novotným a Oldřichem Tomáškem). Od října 1994 do ledna 1995 dočasně řídil policii místo odvolaného Stanislava Novotného.

Fotbalový svaz, UEFA

Po odchodu z policejního prezidia v roce 1998 byl organizačním ředitelem Českomoravského fotbalového svazu a venue directorem UEFA.

Reportážní fotograf

Od roku 2001 pracoval jako šéffotograf časopisů Týden a Instinkt, nyní(2010) je v Lidových novinách. V soutěži Czech Press Photo každoročně získává řadu ocenění.[1]

Rodina

Už na vysoké škole se seznámil se svou ženou, se kterou má dva syny – mj. reportéra MF Dnes Jana Zátorského, autora známého snímku Paroubkovy rybičky.[2]

Reference

  1. CZECH PRESS PHOTO. Přehledné výsledky ročníků - 2007 - 2009 [online]. Czech Press Photo, [cit. 2010-06-23]. Dostupné online.  
  2. Paroubkovy rybičky

Externí odkazy