Pahýl

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 15. 3. 2016, 09:29; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Zlomený pahýl břízy
Tento článek pojednává o části organismu, možná hledáte Multimediaexpo.cz:Pahýl (technickou pomůcku).

Pahýl je zahojený nebo nezahojený zbytek některé periferie organismu výběžkovitého tvaru (u rostlin stonek, kmen, atd., u živočichů ruka, noha, prst, bičík, atd.). Vzniká, je-li část této periferie nějakým způsobem (cíleně či nechtěně při nehodě) odňata (nejčastěji useknuta, uříznuta, amputována), případně zakrněla nebo zůstala nedovyvinuta.

Může jít tedy například o pahýl ruky, pahýl nohy, pahýl zubu ale také pahýl kmene potažmo pahýl stromu a podobně, přičemž pravděpodobně nejčastější použití je právě ve vztahu k rostlinám např. v lesnictví,[1] nebo ve vztahu k člověku v lékařském názvosloví.[2] Výjimečně je slovo zneužíváno i k posměchu či urážení (hanlivé oslovení,[3] posměch člověku kvůli fyzické vadě) a mnozí jej vnímají posměšně či urážlivě i v případech, kdy je vyřčeno seriózně. Někdy je ne zcela správně uváděno, že pahýl je pojmenování čehosi mrtvého. Slovo pahýl ale může znamenat stejně tak zlomený strom, který je již mrtvý,[4] jako zlomený strom, z kterého začínají růst nové větve. K překonání fyzických i psychických obtíží pacienta vzešlých z chybějící, zakrnělé či jinak postižené končetiny, zubu, apod. používá lékařská věda tzv. protézy (náhrady)[5] (končetinovou protézu pro nahrazení horních i dolních končetin,[5] zubní protézu pro nahrazení celého chrupu,[6] apod.). K opravě jednotlivých ulomených zubů se pak používá např. tzv. korunka[6] nebo zubní můstek.[6]

Starší pařez

Obsah

Etymologie

Etymologické slovníky uvádějí u slova Pahýl nejasný původ. Pravděpodobně se jedná o produkt národního obrození, jelikož etymologové tvrdí, že se vyskytuje pouze v češtině.

Specifické druhy pahýlů s vlastním názvem

Roubování třešně

Přenesený význam

V nedávné době se slovo pahýl začalo vzácně používat i pro neživé předměty (např. vertikální pahýl v elektrotechnice, staniční pahýl na železnici, pahýl neboli torzo v různých elektronických encyklopediích převážně založených na systému wiki[11] (jako označení článku, který je příliš stručný nebo neobsahuje některé důležité informace a potřebuje vhodně rozšířit)[11] a další.

Reference

  1. 1,0 1,1 Proč je důležité mrtvé dřevo ? (PDF)
  2. Jan Pohanka: Semestrální práce – Myoelektrická protéza (DOC)
  3. nadávka „ty pahýle!“
  4. Miroslav Svoboda. Význam tlejícího dřeva v lese na příkladu horské smrčiny [online]. Lesnická práce, časopis pro lesnickou vědu a praxi, [cit. 2008-05-03]. Dostupné online. (česky) 
  5. 5,0 5,1 METIS, s. r. o. (komerční výrobce ortéz a protéz). Končetinové protézy [online]. [cit. 2008-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  6. 6,0 6,1 6,2 Alfadent k. s. (stomatologická klinika). Protézy [online]. [cit. 2008-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  7. Roubování třešně: "… roub by měla přerůstat větev z podnože kvůli tažení mízy. Pahýl, který jsem štípal, …"
  8. Způsoby roubování: "První řez vedeme uprostřed pahýlu šikmo dolů a druhý svrchu tak, aby se oba řezy spolu střetly a vytvořily tvar písmene V. Ten samý tvar vyřízneme i na roubu…"
  9. "Měl několik citrusů roubovaných na FD a ty mu chcíply ale zůstaly podnože. Jde tedy o pahýl…"
  10. Jak se dělá pětislivovice? [online]. Redakce Tomáš Karlík. tn.cz, 2008-6-1, [cit. 2008-06-02]. Dostupné online. (česky) 
  11. 11,0 11,1 Přispěvatelé Gewiki. Gewiki:Pahýl [online]. Gemini: Gewiki., rev. 2007-11-28, [cit. 2008-05-03]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pahýl
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Pahýl