Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Hinduistický kalendář
Z Multimediaexpo.cz
Hinduistický kalendář je užíván v Indii již od starověku a do té doby prodělal mnoho změn v rámci jednotlivých regionů Indie. V dnešní době jsou kromě něj užívány jak různé regionální indické kalendáře tak i Indický národní kalendář.
Hinduistický kalendář je založen na lunárních měsících odpovídajících fázi měsíce. V jednom roce je dvanáct měsíců průměrně po 29,5 dnech a dohromady tvořících 354 dnů. Schodek v počtu dnů způsobuje, že každým rokem se datum konkrétního festivalu pohybuje o 11 dní zpět. Aby se tento posun vyrovnal, každé tři roky je přidán jeden měsíc navíc. Hinduistický kalendář je proto lunisolární s pevně stanoveným měsícem a přibližným rokem.
Obsah |
Rok
Rok je rozdělen do dvou polovin a šesti období. Existuje několik způsobů, jak určit začátek Nového roku, nejběžnější je den po novu v měsíci čaitra, v Gudžarátu je to den po novu měsíce dusali. Pro číslování roku je používáno několik ér. Nejrozšířenější je éra Vikrami, která začala korunovací krále jménem Vikram-aditja v roce 57 př. n. l. a éra Šaka, která začala roku 78 n. l. Při rituálech kněží často počítají datum podle Kali-jugy. Podle těchto systému rok 2000 křesťanské éry může odpovídat v hinduistickém kalendáři roku 2057 nebo 1922 či případně 5102, i když poslední údaj může být předmětem diskuse.
Měsíc
V rámci každého měsíce jsou dvě „dvoutýdenní", každé se skládající ze 15 „lunárních dnů". Ačkoli solární a lunární den začínají v jiný okamžik, každému solárnímu dnu je přiřazen jeden konkrétní lunární den očíslovaný od jedné do patnácti, buď v rámci jasného dvoutýdenní (přibývající měsíc) nebo tmavého dvoutýdenní (ubývající měsíc). Délka měsíce vychází průměrně na 29,5 dnů, takže příležitostně je vynechán jeden den, například v jednom měsíci čtvrtý den přibývajícího měsíce může být následován šestým dnem.
Existují dva hlavní kalendáře. V severní Indii měsíc obvykle začíná úplňkem, v jižní Indii novem. Datum konkrétního festivalu nicméně vychází na stejný den nebo téměř stejný den, i když jméno měsíce se může lišit. Například Krišnovy narozeniny vychází na osmý den temného měsíce (dvoutýdenní ubývajícího měsíce), na jihu se jedná o den v měsíci bhadra, kdežto na severu v měsíci šravana.
Týden
Týden je rozdělen do sedmi dnů, každý odpovídá jedné ze sedmi planet přesně jako dny v západním kalendáři (tj. v latině a např. anglickém jazyce). Žádný den není nijak zvláštní, přičemž každý se vztahuje k určitému božstvu. Například pondělí (tj. první den týdne) je často spojeno se Šivou a úterý (druhý den týdne) s Hanumánem. V konkrétním dnu týdne hinduisté mohou podstupovat půsty a recitovat modlitby, aby si naklonili to které božstvo.
Den
Den obvykle začíná při rozbřesku nebo těsně před ním podle toho, jaký astronomický a astrologický systém je použit. Den je rozdělen do 15 časových okamžiků zvaných muhurta, přičemž každý trvá přibližně 48 minut. Obdobně je rozdělena i noc. Tradičně bráhmani recituji mantru Gájatrí (गायत्री मंत्र) při východu slunce, v poledne a při západu, protože se tyto považují za obzvlášť významné okamžiky dne. První dvě muhurty ráno před rozbřeskem jsou považovány za obzvlášť příhodné zejména pro duchovní praxi.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |