Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
INTEGRAL
Z Multimediaexpo.cz
INTEGRAL (International Gamma Ray Astrophysics Laboratory) je vědecká družice Evropské kosmické agentury (ESA). Je určena především na snímání astronomických zdrojů gama záření a je zároveň nejcitlivější astronomickou observatoří v této oblasti spektra.
Observatoř INTEGRAL vznikla spoluprací evropských států sdružených v ESA, ale kromě nich se na jejím vědeckém vybavení podílely i USA, Rusko, Česká republika a Polsko (poslední dva státy jsou už v současnosti členy ESA). Start proběhl 17. října 2002 z kosmodromu Bajkonur s nosnou raketou Proton-K. Čtvrtý stupeň rakety navedl družici na velmi vzdálenou a zároveň výstřední oběžnou dráhu okolo Země. Apogeum dráhy INTEGRAL-u leží přibližně ve třetině vzdálenosti Měsíce od Země. Hlavním cílem mise je vytvořit podrobnou mapu oblohy v gama spektru s vysokým rozlišením.
Obsah |
Popis
INTEGRAL má nepravidelný tvar s délkou 5 metrů a s příčným rozměrem 3,7 metru. Elektrickou energii zabezpečuje pár solárních panelů. Orientační a stabilizační systém družice zabezpečují jednosložkové hydrazinové trysky.
Vědecké přístroje
- spektrometr SPI (Spectrometer on INTEGRAL)
- kamera IBIS (Imager on Board INTEGRAL Spacecraft) na vytváření lokalizačních snímků záblesků gama
- detektor rentgenového záření JEM-X (Joint European Monitor - X-ray)
- optický monitor OMC (Optical Monitoring Camera) umožňující vytvářet snímky ve viditelné části spektra
Průběh letu
Start s nosnou raketou Proton-K proběhl 17. října 2002 v 04:41:00 UTC. V čase 04:50:39 UT byla družice navedena na vyčkávací dráhu a v čase 05:50:26 na výslednou. 23. října proběhla korekce dráhy za účelem zvýšení perigea. O den později se uskutečnila prvá kalibrační měření a sonda minula Van Allenovy radiační pásy. Do konce října proběhly další tři dráhové korekce.
Let je řízen ze střediska vesmírných operací ESOC v Darmstadtu v Německu pomocí pozemních stanic v Belgii (Redu) a Kalifornii (Goldstone).
Původně plánovaná doba mise 2 roky byla již více než dvakrát překročena, pokud neselže mechanická část zařízení, předpokládá se, že bude sonda funkční ještě šest let.
Objevy
Družici INTEGRAL se podařilo zaznamenat obrovské množství záblesků gama, přibližně jeden každý den, a asi 20 proměnných gama zdrojů. Za první čtyři měsíce INTEGRAL získal potřebné údaje na vytvoření mapy Galaxie v gama spektru. Z údajů družice INTEGRAL je možné zjistit změny chemického složení Galaxie, které se odehrály v nedávné minulosti, a to na základě sledování gama emisí, které vznikají při rozpadu radioaktivního izotopu hliníku. Dalším objevem jsou anihilační čáry v jádře Galaxie, což svědčí o přítomnosti antihmoty v jádře Galaxie. Přispěla též k poznání černých děr a kvazarů.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |