Radeč (Křivoklátská vrchovina)

Z Multimediaexpo.cz


Jeden z nejvyšších vrcholů Radče - Brno (718 m) s daleko viditelnou telekomunikační věží
Hřeben Radče od Cekova, při srpnovém západu slunce.

Radeč je název horského hřebene severovýchodně od Rokycan. Použití názvu není jednotné. Jako Radeč bývá označován nejvyšší bod o výšce 721 m, celý 2 km dlouhý úzký hřbet, skalní výchoz a zřícenina hradu Mitrvald (někdy též Hrad) na východním okraji hřbetu ve výšce 680 m nebo celé rozsáhlé zalesněné území v okolí hřebene, chráněné jako přírodní park Radeč. Ve starších mapách se můžeme setkat s názvem Rač.

Podle geomorfologického členění Česka je Radeč nejvyšším vrcholem Křivoklátské vrchoviny. Tvary reliéfu, převážně smrkové lesy, rostlinstvo a živočišstvo však spíše připomíná blízké Brdy. Proto je vrchol a celá okolní oblast často považována za severozápadní výběžek Brd[1]

Obsah

Popis hřebene

Úzký hřbet, tvořený odolnými křemenci, má několik vrcholů. Na západním okraji je bezejmenný vrchol o výšce 711 m, následuje hlavní vrchol Radeč (721 m) se zbytky dřevěné měřičské věže a kóta Brno (718 m) se zdaleka viditelným, více než 60 m vysokým rozhlasovým vysílačem. Vzhledem k velké výšce Brno je někdy mylně považováno za nejvyšší vrchol celého hřbetu. Název Brno pochází z období národního obrození, kdy byl vrchol pojmenován na počest moravského hlavního města[2]. Východně od Brna se nachází sedlo ve výšce 650 m, kterým prochází červená turistická značka. Za se hřbet dále zužuje a objevují se četné skalní výchozy. K nejvyšším vrcholům ve východní části hřbetu patří Hrad (680 m) a Čihátko (654 m). Strmé svahy hřbetu na několika místech pokrývají suťová pole.

Zřícenina hradu

Ve východní části hřebene vyčnívá nad okolní lesy holý skalní ostroh, označovaný jako Hrad. Zmínka z roku 1343 jej připomíná jako Mitrvald. Hrad byl částečně vytesaný ve skále, dochovaly se nepatrné zbytky zdiva[3]. Ze skalnatého vrcholu je daleký rozhled na Křivoklátské lesy, za dobré viditelnosti můžeme spatřit i České středohoří a Krušné hory. Pod skalním převisem je ohniště.

Přístup

Na vrchol vedou pěší turistické značené cesty z Těškova, Lhoty pod Radčem, Radnic a Sklené Huti. Cyklisté mohou nahoru vyšlapat po vyznačené cyklotrase.

Cesta z Holoubkova na Radeč (tehdy Rač) byla jednou z prvních čtyř tras vyznačených v roce 1889 Klubem českých turistů.[4]

Související články

Reference

  1. http://www.brdy-respublica.estranky.cz/fotoalbum/radec/radec Radeč - popis vrcholu a fotografie
  2. Jan Čáka: Střední Brdy - krajina neznámá. Praha : Mladá fronta, 1999. ISBN 80-204-0752-9. S. 62-63.
  3. http://www.hrady.cz/index.php?OID=705 Popis a fotografie zříceniny hradu Radeč na hrady.cz
  4. Historie turistického značení, KČT, odbor Stará plavba, 2007–2008
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Radeč (Křivoklátská vrchovina)