V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Tunisko

Z Multimediaexpo.cz

Tunisko
Tuniská republika
Flag of Tunisia.png  Coat of arms of Tunisia.png
Vlajka Tuniska       Znak Tuniska
The media player is loading... Prehravac se nahrava...

Tuniská hymna – Humat Al Hima
Geografie
Tunisia in its region.png
Hlavní město: Tunis
Rozloha: 163 610 km2 (91. na světě)
z toho {{{procent vody}}} % vodní plochy
Nejvyšší bod: Jebel ech Chambi (1544 m n.m.)
Časové pásmo: +1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 10 074 951 (79. na světě)
Hustota zalidnění: 62 (136. na světě)
HDI: 0,762 (střední)
Jazyk: arabština (úřední a obchodní),
francouzština (obchodní)
Náboženství: islám 98%, křesťanství 1%,
judaismus a jiní 1%
Státní útvar
Státní zřízení: republika
Měna: tuniský dinár (TND)
HDP/obyvatel: 8 975 USD (2005)
Mezinárodní identifikace
MPZ: TN
Telefonní předvolba: 216
Národní TLD: .tn

Tunisko (arabsky: تونس , Tūnis) je stát v severní Africe, jehož sousedy jsou Alžírsko a Libye. Obyvatelstvo tvoří z 95 % Arabové. Největší města Tuniska jsou Tunis, Sfax a Sousse.

Obsah

Geografie

Rozlohou 163 610 km² je Tunisko přibližně dvakrát větší než Česká republika. Podnebí země je středomořské subtropické, což znamená horká léta a mírné zimy. Povrch je tvořen na severu pohořím Atlas, dále nížinami a slanými pánvemi - šotty. Na jihu je plošina Dahar a poušť Sahara. Severní částí Tuniska protéká řeka Medžerda (Medjerda). Nejvyšším bodem je hora Džabal Šambí (1544 m n. m.)

V lesích severní části Tuniského Atlasu roste dub korkový, eukalypt, ze kterých se vyrábí korek a eukalyptový olej na vývoz. Většina divokého povrchu Tuniska porůstá na severu suchá makchie (křoví), uprostřed suché travnaté stepi, solná jezera a na jihu pouště.

Podnebí

Podnebí se v Tunisku mění ze severu k jihu. Pobřeží Tuniska má letní teploty příjemně teplé (kolem 33 °C). Vnitrozemí Tuniska je horké, na jihu na Sahaře je až 50 °C ve stínu. Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou: 2.polovina června-přelom září a října.

Náboženství

Velká mešita Al-Zaytuna v Kairouanu

Tunisko je arabská země s islámskou kulturou. V této zemi se nenařizuje žádné náboženství a panuje zde liberalismus ohledně náboženství, ale převažuje Islám. Tunisko je bezpečná země právě kvůli náboženství, Korán přikazuje věřícím chovat se slušně, také se tak oblékat a být tolerantní k ostatním.

Hospodářství

Avenue v hlavním městě Tunisu (2008)

Tuniská ekonomika je poměrně diverzifikovaná, skládá se z několika velkých důležitých odvětví, země tedy není závislá pouze na jednom konkrétním sektoru. Hlavními problémy jsou nezaměstnanost, nedostatek kvalifikovaných sil, nedokončená privatizace a liberalizace ekonomického sektoru. Navzdory vysoké nezaměstnanosti patří tuniská ekonomika mezi rozvojovými zeměmi i nadále k těm nejúspěšnějším. V roce 1995 se Tunisko stalo prvním arabským státem, který byl připuštěn do Evropské ekonomické zóny.

Export za rok 2009 představoval 14,43 mld. USD, nejvíce se vyváželo oblečení, polozpracované zboží a textil, zemědělské produkty, strojní produkty, fosfáty a chemikálie, uhlovodíky a elektrická zařízení. Největšími odběrateli byli Francie 29,6 %, Itálie 21 %, Německo 8,8 %, Libye 5,8 %, Španělsko 5 % a Velká Británie 4,8 %.

V roce 2009 se dovezlo do Tuniska zboží za 14,43 mld. USD, byl to hlavně textil, strojní zařízení, uhlovodíky, chemikálie, potraviny. Většina zboží byla z Francie 20,1 %, Itálie 16,4 %, Německa 8,8 %, Číny 5 %, Španělska 4,5 % a USA 4 %. Pokud jde o další údaje za rok 2009, tak HDP činí 83,21 mld USD, růst HDP je 0,3 %, 8000 USD představuje HDP/obyv. (PPP). HDP tvoří z 35 % průmysl, z 10,9 % zemědělství a z 54,1 % služby. Pracovní síla je rozložena následovně: průmysl 35 %, zemědělství 10,9 %, služby 54,1 %. Inflace dosahuje 3,7 %, nezaměstnanost 14,7 % a 3,8 % obyvatel žije pod hranicí chudoby (údaj z roku 2005).

Průmysl

Těžební průmysl: fosfáty (6. místo na světě v jejich těžbě), ropa (25 % příjmů země jde z exportu ropy), zemní plyn, železná ruda, sůl. Chemický průmysl (fosfáty a hnojiva), zpracování kůží, textilní, obuvnický, potravinářský (mléčné výrobky, nápoje).

Zemědělství

Hlavní produkty tvoří olivy, olivový olej, citrusové plody, datle, mandle, rajčata, obilniny. Významný je rybolov, chov ovcí a skotu. Asi 40 % potravin musí Tunisko dovážet.

Cestovní ruch

Brána Bab Diwan ve Sfaxu

Velmi významný je rozvoj turistiky, státem podporované. Krásné pískové pláže, teplé a čisté moře dělají z Tuniska významnou turistickou destinaci. Mnoho turistů převážně z Evropy sem přijíždí zejména kvůli relativně nízkým cenám a četným památkám (např. Kartága). Dalším zdrojem příjmů jsou pracovníci v zahraničí (Francie, Itálie, Libye, státy Perského zálivu).

Politika

Politický systém je prezidentský, s teprve druhým prezidentem. V Tunisku neexistuje demokracie v evropském smyslu slova, jde o policejní stát. Protože je Tunisko arabský stát v mezinárodní politice velmi umírněný, je faktická diktatura vládnoucí strany mezinárodním společenstvím téměř bezvýhradně tolerována. Tuniskou měnou je tuniský dinár (TD) dělený na tisíc milimů. Tuniský dinár není volně směnitelný.

Jazyk

Oficiálním jazyk Tuniska je arabština a francouzština. Prvotní dochovaný jazyk v Tunisku je arabština, kterou zde zavedli Arabové spolu se svými zvyky a kulturou. Francouzština se v Tunisku objevila až později, ale i přes to zde každý mluví francouzsky plynule. Používá se převážně při obchodování a psaní veřejných nápisů. Zajímavostí je, že oba jazyky jsou velmi těžké ať už na vyslovování nebo psaní. Například arabština je považována za jeden z nejtěžších jazyků vůbec.

Doprava

V Tunisku operují tři letecké společnosti a to Tunisair, Nouvelair a Karthago airlines.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tunisko
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Tunisko