Mezinárodní červený kříž

Z Multimediaexpo.cz

(Přesměrováno)
Vlajka Červeného kříže
Soubor:Flag of the Red Crescent.png
Vlajka Červeného půlměsíce
Soubor:Flag of the Red Crystal.png
Vlajka Červeného krystalu

Mezinárodní červený kříž (zkracováno na Červený kříž) je humanitární hnutí v podobě mezinárodní neziskové organizace. Zabývá se poskytováním humanitární pomoci a lékařské péče v oblastech, kde je toho potřeba (přírodní katastrofy, válečné konflikty, boj s chudobou atd.). Jeho mottem je the power of humanity (síla lidskosti). Červený kříž je větven do národních celků; celkem působí v 185 státech světa s hlavním sídlem ve švýcarské Ženevě.

Česku působí Český červený kříž, který se uvádí pod zkratkou ČČK. V současné době má ČČK celkem 70 381 členů sdružených v 1712 místních skupinách.

Červený kříž se snaží respektovat i náboženské odlišnosti světa, a tak vznikla pro muslimský svět jeho obdoba, která se nazývá Červený půlměsíc a má stejná poslání a cíle jako mateřská organizace.

Symbolem červeného kříže se stala vlajka, která vychází z vlajky Švýcarska s tím rozdílem, že má přehozenou barevnou kombinaci – bílé pozadí a na něm červený kříž. Pro muslimský svět má vlajka podobu červeného půlměsíce na bílém pozadí. Pro Izrael a státy jako Japonsko, pro které jsou předchozí náboženské symboly nepřijatelné, je na vlajce červený kosočtverec (krystal) na bílém pozadí (navrženo 8. prosince 2005, přijato 14. ledna 2007).

Červený kříž byl formálně založen v r. 1863 pěti muži: Henry Dunantem, Gustave Moynierem, válečnými lékaři Louis Appianem a Theodore Maunoirem a velitelem švýcarských jednotek generálem Henri Dufourem. Podnětem byly obrovské počty zraněných na obou stranách v bitvě u Solferina v r. 1859. Jean Henri Dunant získal v roce 1901 za své aktivity první Nobelovu cenu míru.

Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce pracuje podle těchto sedmi zásad: humanita, nestrannost, neutralita, nezávislost, dobrovolná služba, jednota, univerzálnost.

Související články

Externí odkazy