Alina Kabajevová

Z Multimediaexpo.cz

Alina Kabajevová
250px
Osobní informace
Jméno Alina Kabajevová
Narozená 12. května 1983
Národnost Rusko
Výška 163 cm
Váha 48 kg

Alina Maratovna Kabajevová (rusky: Али́на Мара́товна Каба́ева; tatarsky: Älinä Marat qızı Qabayeva; narozená 12. května 1983[1], Taškent, Uzbecká SSR) je ruská politička a bývalá moderní gymnastka, olympijská vítězka, desetinásobná mistryně světa a patnáctinásobná mistryně Evropy.

Je historicky nejúspěšnější moderní gymnastkou Ruska (včetně éry Sovětského svazu), která vybojovala dvě medaile z olympijských her, osmnáct z mistrovství světa a dvacet pět z mistrovství Evropy. Od roku 2007 je poslankyní Dumy za stranu Jednotné Rusko.

Během sportovní kariéry vážila 48 kg, měří 163 cm a disponuje mimořádným vrozeným rozsahem pohybů [1].

Obsah

Osobní život

Narodila se v Taškentu otci tatarské národnosti a ruské matce.[1] S moderní gymnastikou začala v roce 1987, ve věku 4 let. První trenérkou se stala A. Malkinová. Otec hrál závodně fotbal a rodina se s ním stěhovala po území Uzbekistánu, Kazachstánu a Ruska.

Nejdříve jí trenéři nedávali mnoho šancí na vynikající kariéru, protože měla pro moderní gymnastiku příliš robustní postavu a nebyla „hezká“. V mládí se přestěhovala do Ruska, kde jí matka představila šéftrenérce reprezentace Irině Vinerové, které se okamžitě zalíbila.


Nemohla jsem uvěřit svým očím, když jsem ji poprvé spatřila. Dívka měla málo vídanou kombinací obou klíčových předpokladů potřebných pro moderní gymnastiku – ohebnost a obratnost.

Poté začala u Vinerové trénovat a dostavily se první úspěchy ve formě vyhraných závodů. Na mezinárodní scéně prožila debut v roce 1996. V patnácti letech, roku 1998 vyhrála první titul mistryně Evropy (Portugalsko). O rok později vítězství zopakovala a přidala ještě titul mistryně světa z Ósaky (Japonsko). Na mistrovství Evropy v Budapešti 2003 získala celkem čtyři zlaté medaile, jedno stříbro a jeden bronz. Na Na Letních olympijských hrách 2000 v Sydney byla favorizována na vítězství ve všech disciplínách, ale díky chybě v jinak výjimečném vystoupení, poté co ztratila obruč, pro kterou musela vyběhnout mimo vymezené závodní území, se umístila celkově na třetím místě s bodovým ziskem 39,466 (švihadlo 9,925, obruč 9,641, míč 9,950, stuha 9,950). Na Hrách dobré vůle konaných v roce 2001 v Brisbane získala zlato ve třech disciplínách – míči, kuželech a švihadlu, stříbrnou medaili pak ve víceboji a obruči. Přesto jí medaile nezůstaly, protože byla spolu s týmovou kolegyní Irinou Čačinovou pozitivně testována na zakázané sulfonamidové diuretikum furosemid (ATC C03). Výsledky z Her dobré vůle a také z mistrovství světa v Madridu 2001 byly těmto ruským gymnastkám anulovány. Ukrajinka Tamara Jerofejevová se tak dodatečně stala mistryní světa. Na Letních olympijských hrách 2004 v Athénách vyhrála ve víceboji jednotlivkyň s celkovým ziskem 108,400 bodů (obruč 26,800, míč 27,350, kužely 27,150, stuha 27,100), stříbro si odvezla její kolegyně Irina Čačinová.[2] V říjnu 2004 oznámila ukončení aktivní kariéry.[3] Nicméně v červnu 2005 ruská šéftrenérka Irina Vinerová připustila možnost jejího návratu.[4] Gymnastka se pak objevila v reprezentačním týmu na přátelském střetnutí Rusko–Itálie v Janově, které se uskutečnilo 10. září 2005.[5] 5. března 2006 dokázala vyhrát závod Gazprom Moscow Grand Prix, na kterém skončily druhá a třetí krajanky Věra Sessinová a Olga Kapranovová GYMmedia.com.

Po ukončení sportovní kariéry

V roce 2005 stala členkou nově zřízené Komory lidu. Objevila se také krátce v japonském filmu z roku 2001 Red Shadow, kde předváděla gymnastický trénink.[6] V roce 2005 s ní ruská rapová skupina Igra Slov natočila skladbu a poté i videoklip.[7] Od roku 2007 je poslankyní Dumy za prokremelskou stranu Jednotné Rusko.

Svatební aféra

V dubnu 2008 otiskly ruské noviny Moskovskij Koresponděnt zprávu, že se chystá na červen svatba bývalé gymnastky s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem, poté co ukončí působení v úřadu. 18. dubna 2008 se k tomu Putin vyjádřil během konference se Silviem Berlusconim, když řekl „Není tam ani jediné pravdivé slovo“ (ve zprávě).[8] Zatímco byl prezident na zahraniční návštěvě, tiskový mluvčí gymnastky také informaci dementoval a odmítl ji slovem „nesmysl“.[9] Noviny, které zprávu otiskly přestaly natrvalo vycházet 29. října 2008.

Externí odkazy


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alina Kabajevová
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Alina Kabajevová

Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.