V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Amnestie

Z Multimediaexpo.cz

Amnestie (z řeckého amnéstia, zapomenutí) znamená rozhodnutí o hromadném, a to úplném nebo částečném prominutí trestu, a současně o zahlazení odsouzení pro trestný čin. Neruší tedy rozsudek ani občanskoprávní odpovědnost odsouzeného (např. povinnost nahradit škodu), ale pouze trest. V České republice bývá doprovázena abolicí, to jest rozhodnutím o zastavení nebo nezahájení trestního řízení pro činy, na něž se vztahuje.

Obsah

Původ a význam

Historicky je amnestie výsadní právo panovníka, který ji uděloval obvykle při nástupu na trůn. Až do středověku se často týkala odpuštění dluhů, to jest oddlužení zemědělců. V některých zemích se uděluje pravidelně, například v Německu před Vánoci nebo ve Francii při volbě presidenta. V některých zemích se amnestie udílí zákonem, v České republice ji uděluje prezident republiky dle čl. 63 písm. j) Ústavy, vyžaduje se kontrasignace a odpovědnost nese vláda; amnestii nelze zrušit jakýmkoliv prostředkem. Na rozdíl od milosti, udělované individuálně, týká se amnestie všech anebo jen určitých skupin odsouzených a trestaných, například jen za určité zločiny, a může být také omezena například výší trestu. Bývá spojena i s dalšími podmínkami, například se může týkat jen trestaných, kteří neměli kázeňské přestupky, anebo naopak vyžadovat, že amnestovaný po jistou dobu nebude pravomocně odsouzen; pokud by byl, výkon amnestovaného trestu se tím obnoví. Existují následující kategorie amnestií:

  1. Amnestie jako „tlustá čára“ při změně politických poměrů, například v Evropě po pádu nacistických i komunistických diktatur nebo v Jihoafrické republice po pádu apartheidu.
  2. Amnestie jako korektura, pokud se zmírnily nebo zrušily tresty za určité zločiny.
  3. Amnestie jako oslava významných událostí, výročí a podobně.
  4. Amnestie jako prostředek na uklidnění politických nepokojů, případně i terorismu.
  5. Amnestie metaforicky jako „samoamnestie“, v totalitních a autokratických režimech protiprávní beztrestnost samotných představitelů režimu.

Související články

Literatura

  • L. Marečková, Milosti: ohnisko lidství v trestním právu. Praha : Academia, 2007
  • Ottův slovník naučný, heslo Amnestie. Sv. 2, str. 181

Reference

Externí odkazy