Motorem našeho webového serveru bude pekelně rychlý
procesor AMD Ryzen Threadripper 7960X (ZEN 4).
Anvar as-Sádát
Z Multimediaexpo.cz
Anvar as-Sádát (* 25. prosinec 1918, Mit Abu al-Kum, al-Minufiyah, † 6. října 1981) byl egyptský politik, který byl více než 10 let prezidentem Egypta.
Obsah |
Život
Narodil se v roce 1918 do chudé rodiny mezi svých dalších dvanáct sourozenců. Jeho otec byl Egypťan, matka měla Súdánský původ. Roku 1938 dostudoval vojenskou akademii v Káhiře. Za druhé světové války byl krátce vězněn Brity. V roce 1952 se podílel na svržení krále Farúka I (tzv. Egyptské revoluci). Sádát byl dvakrát ženatý.
V čele Egypta
V roce 1964 si jej zvolil tehdejší prezident Gamal Abdel Nasser za svého viceprezidenta a o šest let později se Sádát stal egyptským prezidentem. Mimo to byl v letech 1973 až 1974 a 1980 až 1981 předsedou vlády.
Za jeho funkčního období musel řešit mj. například Jomkipurskou válku a následný první ropný šok. Roku 1977 přijal iniciativu Spojených států) k jednání o mírovém řešení sváru s Izraelem. O rok později Sádát podepsal Dohod z Camp David, jež vedly k Egyptsko-izraelské mírové smlouvě. Za to získal, společně s izraelským premiérem Beginem, Nobelovu cenu míru.
Další významnou událostí během jeho prezidentského období byla Íránská revoluce, kterou vnímal velmi negativně; na otázku, je-li s jejím průběhem nespokojen, řekl: „Více než nespokojen – to je vskutku hanebné.“ a „Nazývat ji 'islámskou' je zločin.“[1] A to přesto, že sám sebe považoval za hluboce věřícího muslima.
Egypt za Sádátova funkčního období byl otevřený Západu a vítal svůj do té doby bezprecedentní) ekonomický rozvoj spojený s přílivem západního kapitálu. Očima některých fundamentalistických muslimů jako Ayman al-Zawahiri byl viděn jako zrádce islámu a vzhledem k údajnému úzkému styku se západními finančními elitami jako zkorumpovaný a nedůstojný vůdce. Dne 6. října 1981 byl na as-Sádáta spáchán úspěšný atentát. Jeho vraždu zorganizoval Khaled Islambouli.
Je autorem pěti knih, mimo jiné o egytské revoluci z roku 1954 nebo svou biografii.
V Egyptě o něm byl roce 2001 v uveden film Ayam El-Sadat (Dny El-Sádáta).
Literatura
- Sadat, Anwar: In Search of Identity: An Autobiography, 1978, nakladatelství Harper & Row, New York. ISBN 0060137428
Související články
Audiovizuální dokumenty
- Dokument The Power of Nightmares, v 1. části (přibližně od 37. minuty) nabízí zajímavou perspektivu, z které byl Sádát nahlížen očima egyptských (i jiných) fundamentalistických muslimů a přívrženců tzv. islámského džihádu
- Raritní video Sádáta a Goldy Meir na tiskové konferenci v Jeruzalémě, 11. listopad. 1977
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |
Chybná citace Nalezena značka
<ref>
bez příslušné značky <references/>
.