Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Atenuace
Z Multimediaexpo.cz
Atenuace (z latinsky ad- a tenuis, tenký) znamená zeslabování, tlumení. Užívá se v různých významech. Protiklad je amplifikace (zesílení).
Ve fyzice
Obsah |
Atenuace znamená tlumení, zeslabování elektromagnetického nebo akustického vlnění při průchodu určitým materiálem. Může být způsobena jednak absorpcí (pohlcováním) vlnění, u nehomogenních materiálů také difrakcí (rozptylem). Závisí na vlastnostech materiálu, frekvenci vlnění a ovšem délce (dráze). Měří se obvykle v decibelech (dB), což je desetinásobek desítkového logaritmu poměru výkonu vstupního a výstupního signálu.
V technice
Atenuace světla se využívá k měření znečištění vody, při měření kvasných procesů v pivovarnictví a podobně.[1] Rozdílná atenuace Rentgenova záření v různých druzích tělesných tkání se využívá při rentgenové diagnostice v lékařství (rentgenologie).
Speciální zařízení na přesné nebo regulovatelné zeslabení signálu, zejména ve vysokofrekvenční technice, se nazývá atenuátor. Atenuátor je rovněž výkonová brzda, která v oblasti kytarových zesilovačů slouží ke snížení hlasitosti. Některé kytarové zesilovače produkují kvalitní "kytarový zvuk" jen při vysokém vybuzení a tím pádem vysoké hlasitosti. Atenuátor se zapojí mezi sesilovač a reprobox a je schopný přeměnit až 90 procent výkonu v teplo. Zesilovač produkuje požadovaný zvuk, protože je dostatečně vybuzený.
V molekulární biologii
Atenuátor je zvláštní sekvence genomu, která může zastavit přepis, zejména u prokaryotických buněk.
V toxikologii
Atenuace znamená (obvykle přirozené) snižování toxicity v prostředí.
Literatura
- Ottův slovník naučný nové doby, heslo Atenuace. Sv. 1, str. 308
Související články
Reference
- ↑ Ottův slovník naučný nové doby, heslo Atenuace.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |