Big Ben
Z Multimediaexpo.cz
Big Ben je hovorové označení používané pro hodinovou věž, která je součástí budovy Westminsterského paláce na břehu Temže v Londýně a neformální pojmenování Velkého zvonu. Věž se tyčí nad severovýchodní částí paláce, ve kterém zasedá britský parlament.
Obsah |
Pojmenování
Jméno Big Ben se téměř všeobecně používá pro celou hodinovou věž. Ve skutečnosti je Big Ben pouze přezdívka hlavního a největšího zvonu ve věži, který odbíjí celou hodinu (oficiální jméno tohoto zvonu je Great Bell). Podle jednoho z několika výkladů je zvon pojmenován po hlavním staviteli siru Benjaminu Hallovi, podle jiné verze je pojmenován po nejtěžším zápasníku své doby Benjaminu Cauntovi.
Pro věž je také občas používán název St Stephen's Tower, i když toto označení nepoužívají zaměstnanci Westminsterského paláce. Toto jméno zřejmě pochází z názvu západního křídla Westminsterského paláce – St Stephen's Hall, které je používáno jako vstup pro návštěvníky a lobbisty. V souvislosti s šedesátým výročím vlády Alžběty II. byla věž oficiálně přejmenována na Elizabeth Tower.[1]
Historie
Hodinová věž
Věž byla postavena podle návrhu Charlese Barryho při rekonstrukci po požáru původního Westminsterského paláce, který vypukl 16. října 1834. Věž je navržena ve viktoriánsko-gotickém stylu a je vysoká 96,3 metrů (315 ft).
Věž až do výšky 61 m je postavená z cihel zpevněných kamenem. Další část věže je zpevněna ocelovou konstrukcí. Základy věže tvoří betonové těleso tloušťky 3 m o rozměrech 15 * 15 m a dosahují hloubky 7 m pod povrch. Hmotnost věže se odhaduje na 8 667 tun. Čtyři hodinové ciferníky se nacházejí ve výšce 55 m nad zemí.
Vlivem půdních podmínek v době stavby věže se tato naklání asi o 220 mm na severozápad. Vlivem termálního efektu také osciluje o několik milimetrů ročně ve směru východ – západ [1].
Hodiny
Hodiny na věži byly ve své době největšími hodinami světa a jsou schopny odbít první úder každou celou hodinu s přesností jedné sekundy. Mechanismus hodin byl dokončen roku 1854, ale vlastní věž byla dokončena až několik let poté.
Vzhled hodinových ciferníků je dílem Augusta Pugina. Jsou tvořeny kovovou konstrukcí nesoucí 312 kusů opálového skla podobného obarvenému oknu. Některé skleněné kusy mohou být odejmuty pro případ opravy ručiček. Na spodní straně ciferníku je latinský nápis DOMINE SALVAM FAC REGINAM NOSTRAM VICTORIAM PRIMAM, který v překladu znamená Pane, ochraňuj naši královnu Viktorii I.
Jménem Big Ben byl nazván šestnáctitunový zvon, odlitý roku 1856. Vzhledem k tomu, že věž ještě nebyla dokončena, byl umístěn v New Palace Yard ale vlivem úderů srdce zvonu popraskal. Poté byl znovu odlit zvon o hmotnosti 13,8 tun a ten je používán dodnes. Nový zvon byl instalován na věž roku 1858 spolu s dalšími menšími zvony.
7. září 1859 byly hodiny plně zprovozněny. O necelý měsíc později zvon znovu popraskal vlivem opakovaných úderů srdce zvonu (stejného, jež poškodilo původní zvon). Po další dva roky plnil jeho funkci největší z ostatních zvonů. Poté byl Big Ben otočen, takže srdce nenaráželo na poškozenou část a od roku 1862 byl znovu používán.
Velký westminsterský zvon
Zvon má hmotnost 13,762 tun, původně byl naladěn na tón E a srdce zvonu má hmotnost 203 kg. Doba mezi jednotlivými údery zvonu je 5 sekund. Je běžným omylem, že je považován za nejtěžší zvon Velké Británie ale ve skutečnosti je třetí nejtěžší po Great Paul v katedrále svatého Pavla v Londýně s hmotností 17,002 tun a Great George v Liverpoolské katedrále s hmotností 15,013 tun.
Původní zvon měl mít hmotnost 14 t a srdce zvonu mělo mít hmotnost 300 kg. Zvon vyrobila společnost John Warner and Sons v Stockton-on-Tees roku 1856 s hmotností 16 tun. Ten popraskal, když byl zkoušen na Palace Yard. Zakázka na odlití nového zvonu byla zadána společnosti Whitechapel Bell Foundry, která znovu odlila zvon o hmotnosti 13.8 t. Ten také poté co byl používán necelý měsíc popraskal ale pootočením vůči srdci o 90° a úpravou srdce na hmotnost 200 kg bylo dosaženo možnosti dalšího používání. Prasklina byla zaplněna a otočení zvonu způsobilo, že zvon původně laděný na tón E nezní v čistém tónu.
Spolu s tímto zvonem obsahuje zvonice ještě další čtyři zvony, které ohlašují čtvrtiny hodin.
Spolehlivost
Hodiny jsou pověstné svou spolehlivostí. Ta je dána schopnostmi jejich tvůrce, amatérského hodináře Edmund Becketta Denisona. Hodiny byly podle jeho návrhu vyrobeny hodinářem Edwardem Johnem Dentem ještě dříve, než byla dokončena věž samotná. Denison tak měl dostatek času na experimentování a seřizování hodin. Krokové ústrojí hodin poskytuje dokonalé oddělení mezi kyvadlem a hodinovým mechanismem. To spolu s uzavřením ve schránce odolné proti působení větru a jiných povětrnostních podmínek umožňuje trvalou přesnost hodinového mechanismu.
Hodiny si uchovaly svou přesnost navzdory bombardování v průběhu druhé světové války.
Na nový rok 1962 se v důsledku hustého sněžení zpomalily a odbily půlnoc o 10 minut později.
První velký výpadek postihl hodiny v roce 1976. Bicí mechanismus se poškodil vlivem kazu kovového materiálu 5. srpna 1976 a byl znovu zprovozněn 9. května 1977.
Hodiny se zastavily 30. dubna 1977 den před všeobecnými volbami a znovu o tři týdny později.
V pátek 27. května 2005 se hodiny na 90 minut zastavily, zřejmě vlivem velkého horka (teplota v Londýně dosáhla 31.8 °C).
29. října 2005 byla činnost hodin asi na 33 hodin zastavena z důvodu opravy. Byl to nejdelší interval nefunkčnosti hodin za posledních 22 let.
Souřadnice
Reference
- ↑ Parliament clock tower, home of Big Ben, to become Elizabeth Tower. The Telegraph [online]. 2012-06-26 [cit. 2012-06-27]. Dostupné online.
Související články
Externí odkazy
- http://www.earthcam.com/uk/england/london/bigben.php – Web kamera na Earthcam.com
- http://www.bigben.freeservers.com/index2.html – WWW stránky Big Ben
- The chimes of Big Ben - video na YouTube, ukazující největší zvon věže v činnosti
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |