Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Brazilka

Z Multimediaexpo.cz

Brazilka je mokřadem (rašelinnou loukou) v Lužických horách. Lokalita se nachází severně od obce Dolní Světlá a jižně od obce Waltersdorf (Sasko) na východním úpatí Luže.

Popis

Rašeliniště Brazilka

Oblast je prameništěm říčky Svitávky a zabírá plochu více než 8 hektarů z větší části na území České republiky a okrajově v Sasku.

Rašelinná vrstva je v některých místech až 0,6 m silná. Část plochy pokrývá vřesoviště. Rašelinné louky mají zpravidla nižší obsah živin ve vodě a v půdě a nízké pH. Tomu odpovídá i druhová skladba rostlin a živočichů.

Z rostlin se zde vyskytuje především: rašeliník (Sphagnum sp.), ostřice obecná (Carex nigra), sítina ostrokvětá (Juncus acutiflorus), rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia), všivec mokřadní (Pedicularis sylvatica), vřes obecný (Calluna vulgaris). Vzácní zástupci živočichů jsou: zmije obecná (Vipera berus), ještěrka živorodá (Lacerta vivipara), slepýš křehký (Anguis fragilis), chřástal polní (Crex crex), sluka lesní (Scolopax rusticola).

Kolem mokřadu vede naučná stezka se čtyřmi informačními tabulemi. První zastavení je u cesty vedoucí z Dolní Světlé, poslední nedaleko turistického hraničního přechodu ve Waltersdorfu.

Historie mokřadu

Brazilka s horou Luž

Název pochází od stejnojmenné zaniklé samoty. V roce 1986 byla podhorská mokřadní louka vysušena za účelem zemědělské činnosti. Odvodnění bylo provedeno nedokonale, zamokřená místa nedovolovala zemědělské využití, a proto byla oblast ponechána ladem a postupně zarůstala náletovými dřevinami.

V roce 1999 byla společnou prací Správy chráněné krajinné oblasti Lužické hory a referátu ochrany přírody německého okresu Löbau-Zittau obnoven původní vzhled a funkce lokality. V rámci znovuzavodnění bylo třeba zpomalit odtok vody z oblasti mj. přehrazením toku Svitávky a vyhloubením malé vodní plochy uprostřed louky. Odstraněny byly nevhodné náletové dřeviny (modříny, borovice) a nově vysazeny byly zejména olše a vrby. Obnova stála asi 800 000 Kč a většina prací byla provedena českými firmami.

Externí odkazy