Luž

Z Multimediaexpo.cz


Luž (793 m n. m.) (německy Lausche), je výrazná znělcová hora, nejvyšší vrchol Lužických hor.

Obsah

Poloha

Leží přímo na česko-německé hranici v severní části okresu Česká Lípa, mezi vesnicí Horní Světlá na české a Waltersdorf v okrese Löbau-Zittau na saské straně. Je nejvyšší horou Lužických hor, Lužice a v Německu nejvyšší horou východně od Labe.

Jméno

Nejstarší doložený název hory pochází z roku 1538, kdy se jí říkalo Spitzberg (Špičák). Obyvatelé německého Waltersdorfu ji však nazývali Mittagsberg (Polední hora) - při výhledu z jejich vesnice bývalo totiž slunce přímo nad horou. Německý název Lausche je znám od roku 1631, český název Luž byl použit až v roce 1909 Josefem Kafkou v jeho ilustrovaném průvodci po Čechách. [1]


Historie

O faktu, že přes vrchol vedla historická hranice mezi Čechami a Lužicí svědčí dochované hraniční kameny ze 16. a 17. století. V roce 1823 na vrcholu nechal Karel Friedrich Mathäus z Waltersdorfu postavit dřevěný hostinec, který postupně rozšiřoval a v roce 1833 rozšířil i o malou rozhlednu. Nová prostornější budova (tzv. Lausche Baude) byla postavena až v roce 1882 zásluhou saských spolků [2]. Stala se kuriozitou, protože ji hraniční čára rozdělovala na část německou (pod číslem 334 náležela k Waltersdorfu) a rakouskou (číslo 143, Horní Světlá) [3]. Přímo uprostřed na střeše byla vybudována 10m vysoká rozhledna.

Chata na Luži byla oblíbeným výletním místem i za doby první republiky a poslední majitel ji provozoval až do konce 2. světové války [4]. 8. ledna 1946 byla chata vyhořela (pravděpodobně úmyslně zapálena). Později vzniklo několik plánů na výstavbu nové chaty, ale žádný z nich nebyl nikdy realizován [5]. .

Na vrcholku jsou dnes pouze zbytky původní vyhořelé chaty (upravené jako vyhlídková terasa) a nevelký retranslační stožár na německé straně.

Výhled

Z vrcholu je výrazný nádherný rozhled od Krušných hor a Děčínského Sněžníku přes České středohoří, Vlhošť, Ralsko, Bezděz a Trosky až po Ještěd, Jizerské hory a vrcholky Krkonoš, na severu pak na města a kopce Šluknovského výběžku a Horní Lužice v Německu.

Galerie

Reference

  1. Turista, 1/2008, str. 10.
  2. ťamtéž
  3. http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmluzhc
  4. Turista, 1/2008, str. 11.
  5. http://www.luzicke-hory.cz/mista/index.php?pg=zmluzhc

Externí odkazy