Britské listy

Z Multimediaexpo.cz

Britské listy (blisty.cz) vznikly v červenci roku 1996 původně jako rubrika v internetovém deníku Neviditelný pes. Jméno jim dal spisovatel Ondřej Neff, který se domníval, že půjde o turistické reportáže z Británie. Zanedlouho byl rubrice nabídnut tehdejší firmou Internet servis samostatný server a z deníku vznikl nezávislý list, soustřeďující se především na zprostředkovávání veřejné diskuse o závažných mezinárodních tématech ze světového tisku. Velmi rychle k tomu přibyli domácí komentátoři, přinášející nezávislý hlas.

Britské listy se snaží praktikovat kritickou novinářskou práci, jejímž cílem je ve veřejném zájmu kontrolovat mocné. V českém prostředí bývá tato běžná novinářská praxe občas mylně považována za levicové zaujetí. Britské listy dávají prostor všem podnětným názorům, bez ohledu na politické přesvědčení, a usilují, pokud je to možné, o prezentaci i opačného názoru. Vzhledem však k tomu, že česká mainstreamová média jsou převážně provládní, v Britských listech publikuje podstatné množství autorů kritických vůči dnešnímu českému establishmentu nejrůznějších názorů, kteří si stěžují, že by jejich názory mainstream nikdy nezveřejnil.

Během let otevřely Britské listy v českém prostředí celou řadu témat. Poprvé výrazněji přispěly do veřejné debaty během televizní krize o Vánocích 2000, kdy poukázaly na to, že protesty v České televizi nejsou bojem proti spiknutí pravicové ODS, která se veřejnoprávní televizi snaží převzít, ale bojem zaměstnanců za své vlastní finanční zájmy. (Viz knižní výbor věnovaný tomuto tématu, Jan Čulík, Tomáš Pecina, V hlavních zprávách: Televize, Praha 2001).

V červenci 2004 Britské listy jako první přinesly informaci o rozhodnutí americké vlády vystavět v brdských lesech vojenskou základnu s prvky protiraketové obrany a staly se jednou z nejvýznamnějších platforem pro debatu o této věci.

Šéfredaktorem Britských listů je Dr. Jan Čulík, Senior Lecturer in Czech Studies na University of Glasgow ve Skotsku, redaktorem je Karel Dolejší.

List je provozován na hardware, který financují drobnými příspěvky sami čtenáři, rozpočet listu je přibližně 500 000 Kč ročně. Finance pocházejí z drobných příspěvků, které pravidelně poskytuje přibližně 250 čtenářů.

Externí odkazy


Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly.
Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás.
Náš FIO účet — 2500575897 / 2010