Neviditelný pes
Z Multimediaexpo.cz
Neviditelný pes je první český ryze internetový deník,[1] který vychází pravidelně od roku 1996.
Obsah |
Počátky
Jeho vydavatelem je od počátku výhradně Ondřej Neff, poté co se rozešel s Janem Čulíkem, vydavatelem Britských listů, který uveřejnil článek o Neffově podílu na divoké privatizaci deníku Mladá fronta. Potom začalo přispívat několik externích spolupracovníků, dnes Ondřej Neff udržuje jen podstránku Hyena, kde jsou publikovány rubriky Psí stručně, Český politický cirkus a Jak život jde.
Náplň rubrik
Trvalými rubrikami vedle Neviditelného Psa jsou Zvířetník a Sci-fi. Zvířetník původně vedla manželka Ondřeje Neffa Michaela Neffová, po její smrti v létě 2002 ho převzala Dagmar Ruščáková. Za její správy se Zvířetník rozšířil o nové, ne zcela zvířecí rubriky a stal se oproti politicky zaměřenému Psu jakýmsi klubem dobré vůle. Na Neviditelném psu začal také Jan Čulík publikovat svou rubriku Britské listy. Na hlavní straně jsou v sekci Moudro dne řadu let uváděny každodenně obměňované aforismy Pavla Kosorina.
Sarden
V rubrice Sci-fi (nyní Sarden), kterou od roku 2005 vede Pechy (Jan Pechanec) vychází řada recenzí, ukázek původní tvorby a odkazů na různé scifistické akce. Dále jsou zde umístěny životopisy, drby, pozvánky, reportáže, povídky apod. Za sedm let své existence patří k nejstarším informačním webům o fantastice v České republice.
Diskuse
Velmi rozsáhlou část Neviditelného psa tvoří také diskuse k jednotlivým článkům. Tyto diskuse původně nebyly moderované a nevyžadovaly registraci. V počátcích Neviditelného psa neexistovala cenzura diskuzí, kromě velmi krátkého období v roce 2003 (během volby Václava Klause prezidentem), kdy byly diskuze dočasně zcela zrušeny.[2][3][4] Technické provedení diskuzí bylo nejprve velmi střídmé, diskuze byly řazeny pouze podle času. Od roku 2005, s přechodem k novému technickému provozovateli, jsou diskuse strukturovány do vláken (threadů). Další zlom nastal v září 2006, kdy redakce pozměnila politiku vkládání příspěvků. Důvodem byla zvláštnost tamějších diskuzí: určitá skupina diskutérů se vzájemně znala, diskutovala spolu přátelsky a slušně, dokonce pořádala setkání v reálném světě. Výhodou takového prostředí bylo, že se v něm příliš nedařilo nesnášenlivým diskuzím, které se vyskytují na jiných serverech. Nevýhodou naopak bylo, že diskuze pod určitým článkem často a rychle sklouzla k úplně jinému tématu a znemožnila tak diskuzi k článku, jev nazývaný „Klondike“. Podle některých čtenářů začala redakce bez upozornění mazat komentáře. Po několika dnech byly pak zpětně smazány komentáře, které se nevztahovaly k tématu článku a jejich autorům byly zablokovány IP adresy. Smazány byly i některé příspěvky uživatelů, kteří postup redakce kritizovali. Skupina zablokovaných a jejich příznivců proti tomuto postupu protestovala, jiné hlasy politiku redakce podpořily.[5][6][7][8] Od 15. února 2010 se Neviditelný pes ve spolupráci s Lidovými novinami rozhodl zavést registraci diskuzních příspěvků pod skutečným jménem a adresou.
Financování
Po založení byl Neviditelný pes financován Ondřejem Neffem. Po několika letech se objevila internetová reklama. Z počátku značné příjmy klesly poté, co se účinnost reklamy na internetu neprokázala a došlo k přesycení trhu. V současnosti reklama pokrývá provozní náklady. Placený přístup nebyl nikdy, ani experimentálně, zaveden.
Reference
- ↑ http://www.obecprekladatelu.cz/N/NeffOndrej.htm
- ↑ http://www.sprcha.com/story/2003/2/19/102927/168
- ↑ http://blog.vozovna.cz/categ3.html
- ↑ http://ihned.cz/index.php?p=000000_d&article[id]=13034530
- ↑ http://www.niggly.net/?p=38
- ↑ http://sumavak.bloguje.cz/399964-vypadky-a-problemy-s-pristupem.php
- ↑ http://sumavak.bloguje.cz/401879-delat-veci-s-rozmyslem-je-ztrata-casu.php
- ↑ http://neviditelnypes.zpravy.cz/internet-sbohem-klondike-0he-/p_kultura.asp?c=A060924_102127_p_kultura_wag
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |