Buran (raketoplán)

Z Multimediaexpo.cz

Raketoplán Buran na hřbetu letadla Antonov An-225 na aeroshow v Paříži

Sovětský program stavby raketoplánů Buran (Буран, rus. (sněhová) bouře) začal v roce 1976 jako odpověď na americký kosmický program. Byl to největší a nejdražší program sovětské kosmonautiky. V rámci programu byly kromě raketoplánu vyvinuty i nosná raketa Eněrgija a letoun Antonov An-225 schopný přepravovat Eněrgiju i samotný raketoplán. V roce 1988 se uskutečnil první (a poslední) kosmický let raketoplánu. Program byl ukončen v roce 1993 Borisem Jelcinem pro nedostatek peněz a kvůli složité politické situaci.

Obsah

Prototypy a testovací modely

Bylo vyrobeno 8 prototypů a testovacích modelů k různým účelům. Jejich dnešní využití je různé - slouží jako muzejní exponát, restaurace či jen tak stojí kdesi v hangáru.


Buran 1.01

Byl vyroben v roce 1986. Jeho první start se měl uskutečnit 29. října 1988, ale 51 sekund před spuštěním odpočtu byl odvolán. Start se uskutečnil 15. listopadu 1988. Na jeho palubě nebyla posádka, ani nebyla nainstalována podpora života, let byl plně automatický. Po dvou obletech země přistál na k tomuto účelu postavené přistávací dráze na kosmodromu Bajkonur. Pro případ špatného počasí byla připravena záložní dráha ve vojenském prostoru Ralsko v Československu. V roce 1989 se ještě na hřbetu letounu Antonov An-225 ukázal na aeroshow v Paříži, ale dalšího letu se již nedočkal. Spolu s novou nosnou raketou Eněrgija byl uložen v hangáru na kosmodromu Bajkonur. Po rozpadu Sovětského svazu přešel (stejně jako celý kosmodrom) do vlastnictví Kazachstánu. 13. května 2002 se po větrné smršti propadla střecha hangáru, 8 lidí zemřelo a zničen byl i raketoplán a nosná raketa.

Další exempláře

Buran 1.02 (Ptička) byl vyroben v roce 1988 a to včetně systému zajištění životních podmínek pro posádku. Plánovaný start s posádkou v roce 1992 byl zrušen. Po rozpadu Sovětského svazu také přešel do vlastnictví Kazachstánu a dodnes je kdesi na kosmodromu Bajkonur. Buran 2.01 nové série se začal stavět začátkem 90. let a v roce zrušení programu (1993) byl asi z poloviny hotov. Dnes se nachází v leteckém muzeu ve Špýru v Německu. Buran 2.02 byl v roce 1993 dokončen asi jen z desetiny. Byl rozebrán a rozprodán i přes Internet.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Buran (raketoplán)
Sovětské a ruské vládní pilotované vesmírné programy

Současné: SojuzISS (mezinárodní) • PPTS (projekt)
Ukončené: VostokVoschodAlmaz (veřejně jako Saljut) • SaljutSojuz-Apollo (mezinárodní) • MirShuttle-Mir (mezinárodní)
Zrušené: Zond (měsíční Sojuz) • raketa N-1SpiralEněrgija-BuranMir 2 (nyní ISS) • Kliper