Chodsko
Z Multimediaexpo.cz
Chodsko je historická etnografická oblast v okolí západočeského města Domažlice.
Obsah |
Historie
Chodové byli svobodní sedláci, kteří měli za úkol vykonávat ozbrojenou strážní službu české západní hranice. Zajišťovali neměnný průběh hranice a bezpečný provoz na obchodní stezce vedoucí do bavorského městečka Furth im Wald. Za tuto službu získali ve 14. až 17. století panovnické výsady, které jim dávaly výjimečné postavení ve feudálním systému. Ve středověku Chodové obývali oblast od Domažlic na jihu po Bor, Tachov a Planou na severu. V letech 1325 - 1612 obdrželi Chodové celkem 24 privilegií. Nejdůležitějšími byly osobní svoboda a poddanství pouze králi. Měli i vlastní samosprávu. Odhaduje se, že strážní službu zajišťovalo pouze celkem asi 320 sedláků s rodinami. Po poražení chodského povstání v roce 1695 byl v Plzni popraven vůdce odbojných sedláků Jan Sladký Kozina. Označení Chod má svůj základ ve slově chodit.
Současnost
Chodsko má doposud velmi bohaté lidové tradice. Zachoval se zde pestrý lidový kroj a bohatý folklór, který je ovlivněn folklórem bavorským. Zachovalo se i chodské nářečí a zvyky. Charakteristickým hudebním nástrojem jsou dudy. Lidový folklór připomínají různé slavnosti např. Chodské slavnosti v Domažlicích. Zachovala se i původní lidová architektura, např. ve vesnicích Mrákov, Postřekov, Trhanov a Klenčí pod Čerchovem. Dodnes jsou živá různá lidová řemesla - krajkářství, paličkování nebo výroba tradiční lidové keramiky s typickým chodským vzorem, nebo výroba typické chodské speciality - chodských koláčů, toč nebo bác.
Chodská města a obce
- Domažlice
- Mrákov
- Klíčov
- Koloveč
- Kdyně
- Spáňov
- Brnířov
- Kout na Šumavě
- Starec
- Postřekov
- Trhanov
- Klenčí pod Čerchovem
- Bezděkov
- Chodov
- Chodská Lhota
- Draženov
- Pocinovice
- Stráž
- Tlumačov
- Třemešné
- Újezd
- Pasečnice
Chodsko v literatuře a umění
Chodsko inspirovalo mnoho spisovatelů a umělců. Zájem o Chodskou kulturu vyrcholil v době českého národní obrození.
- Jindřich Jindřich - sbíral v oblasti lidové písně a tance
- Jindřich Šimon Baar - Chodské pohádky a pověsti
- Božena Němcová
- Alois Jirásek - román Psohlavci
- Karel Kovařovic - opera Psohlavci
- Mikoláš Aleš
Související články
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |