Damávand

Z Multimediaexpo.cz


Damávand (persky: دماوند Kúh-e Damávand, anglicky: Mount Damāvand) je neaktivní sopka nacházející se v pohoří Elborz a s 5 610 m je nejvyšším vrcholem Íránu i všech zemí Blízkého východu. Nachází se poblíž jižního pobřeží Kaspického moře v provincii Mazandarán, 66 km severovýchodně od íránského hlavního města Teherán.

Obsah

Geologická charakteristika

Sopka leží na jižním okraji starší 9 km široké kaldery a je tvořená převážně andezito-trachytickými horninami. Stáří poslední erupce přesně neznáme, ale některé skutečnosti (např. absence glaciální eroze poslední doby ledové) posouvají tuto událost do relativně nedávné doby (holocén). Na svazích sopky sa nacházejí aktivní fumaroly a horké prameny.

Historie a mytologie

Damavand na mapě provincie Mazandarán

Damávand má své zvláštní místo v íránské mytologii a folklóru. Podle zarathuštrovských textů byl tříhlavý drak Aži Daháka přikován k Damávandu, aby zde zůstal až do konce světa. Podle pozdější verze této legendy byl tyran Zahhák rovněž spoután a uvězněn v jeskyni v hoře Damávand, poté co byl poražen mýtickou postavou staré Persie Kávou a Ferejdúnem. Damávand je též důležitým ve vlastenecké legendě o lučištníku Arašovi. Damávand je symbolem íránského vzdoru vůči cizí moci v perské poezii a literatuře. Známá báseň Damávand od Muhammada Taghí Bahára je jedním z mnoha poetických děl o Damávandu. Vrchol Damávandu byl údajně poprvé pokořen před tisíci lety íránskými pastýři.

Nadmořská výška

Zde uvedených 5 610 metrů je údaj z iránského statistického centra [1] a shoduje se s údaji SRTM. Běžně uváděný údaj 5 671 metrů se se SRTM neshoduje a není nikde doloženo, že by pocházel z přesných měření.

Externí odkazy

Fotogalerie


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Mount Damavand