Douglas Wheelock

Z Multimediaexpo.cz


Douglas Harry Wheelock (* 5. května 1960, Binghamton, New York, USA) je americký armádní důstojník a kosmonaut. Svým patnáctidenním letem se zapsal v roce 2007 do historie kosmonautiky jako 463. člověk ve vesmíru.

Obsah

Život

Mládí a výcvik

V roce 1978 ukončil střední školu Windsor Central High School, Windsor a rozhodl se pro vojenskou dráhu. Vzdělání získal v letech 1978-1983 na vojenské akademii United States Military Academy. V roce 1992 ukončil vysokou školu Georgia Institute of Technology. Roku 1998 začal pracovat v řídícím operačním centru Army Space Command v Houstonu a brzy poté se zapojil do výcvikového střediska astronautů NASA. Výcvik ukončil roku 2000 a byl začleněn do jednotky astronautů USA. Roku 2005 nastoupil do střediska Hvězdného městečka v Rusku jako zástupce NASA. Dva roky poté absolvoval svůj první let do vesmíru.

Je nyní zařazen do plánovaných Expedic 24 a 25 v roce 2010.

Oženil se s Cathleen Hollenovou (nyní Wheelocková).

Let do vesmíru

Jako specialista výpravy odstartoval Wheelock na palubě raketoplánu Discovery při misi STS-120 na oběžnou dráhu Země. K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se raketoplán připojil 25. října 2007. Pro Discovery to byl 34. let, pro Wheelocka první. Mise byla označena v COSPAR jako 2007-050A. V sedmičlenné posádce spolu s Wheelockem byli: George Zamka, Pamela Melroyová, Stephanie Wilsonová, Scott Parazynski, Douglas Wheelock, Paolo Nespoli z Itálie a Daniel Tani. Hlavním cílem jejich letu bylo dopravit a nainstalovat další z modulů stanice, Harmony. Během letu se astronautům podařilo všechny stanovené úkoly úspěšně splnit. Modul Harmony byl připojen ke stanici, podařilo se po problémech rozložit solární panely na nosníku P6. Wheelock absolvoval při těchto pracích tři výstupy mimo stanici (tzv.EVA). Na stanici v době jejich pobytu působili členové Expedice 16. Při návratu dolů vzali člena této expedice Claytona Andersona, nahradil jej Tani z jejich posádky. Raketoplán úspěšně přistál tam, kde odstartoval, na Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Externí odkazy