Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Ekzém
Z Multimediaexpo.cz
Ekzém je chronický svědivý kožní zánět (dermatitida). Zánět je neinfekční a může být alergického i nealergického původu. Alergický ekzém (kontaktní, atopický), však bývá velmi častý. Zánět postihuje především pokožku. V akutní fázi se projevuje výskytem svědivých, začervenalých ložisek, na kterých se později tvoří mokvající puchýřky (papulky a pustulky). Pro chronickou formu je typické zhrubnutí kůže (lichenifikace) a barevné změny kůže.
Obsah |
Atopický ekzém
Atopický ekzém (atopická dermatitida) je odvozen od slova atopos (nefungující správně, atypický). Je to velmi časté onemocnění, jehož výskyt se neustále zvyšuje. V ČR postihuje asi 15–20 % lidí, především dětí. Lidé trpící tímto ekzémem mají jak imunitní, tak i nervové a kožní odchylky:
- Imunitní odchylka (atopie) způsobuje kožní alergickou reakce na libovolný alergen.
- Kožní odchylka se projevuje nedostatečnou tvorbou ochranné kožní tukové vrstvy. Proto je kůže suchá, má sníženou bariérovou funkci a umožňuje průnik alergenů a infekce.
- Nervové odchylky se projevují svědivostí, dráždivostí a citlivostí kůže.
Nejčastější alergeny
Vyvolávající alergen bývá zpravidla požit nebo vdechnut, což je důvodem, že mnoho pacientů o alergii zpočátku vůbec neuvažuje. Nejčastějšími alergeny jsou pyl, prach, roztoči, peří, sliny a srst zvířat (kočka, pes, kůň, morče), bakterie, plísně, potraviny, kovy, a parfémy.
Provokující faktory
- akutní i chronické záněty, probíhající často skrytě
- kontakt s dráždivými látkami
- sezónní vlivy (zhoršení jaro a podzim)
- stres
- hormonální změny (menstruace, porod, klimaktérium)
Typická místa projevů atopického ekzému
- Do dvou let – projevy jsou lokalizovány hlavně na tvářích, ve kštici, na krku a trupu a nad svalovými skupinami napínačů na končetinách.
- Mezi 2 a 12 lety – projevy jsou lokalizovány nad svalovými skupinami ohýbačů, v loketních a podkolenních jamkách, na zápěstích, kotnících, na krku, kolem úst a očí.
- Nad 12 let – postižená místa jsou obdobná jako u předchozí skupiny, ale nejvíce trpí ruce.
U atopického ekzému je jeden důležitý a pozitivní fakt, že totiž ve většině případů (asi v 75 %) kolem 10. roku věku spontánně vymizí.
Diagnóza atopického ekzému
Atopický ekzém je možno diagnostikovat podle vzhledu kožních projevů a jejich typických míst, na kterých se vyskytují. Takovéto podezření je samozřejmě ještě nutné doplnit některým laboratorním vyšetřením.
Léčba atopického ekzému
Základ léčby tvoří antihistaminika k potlačení alergických reakcí, v těžších případech pak lokálně podávané kortikoidy. V léčbě samozřejmě nezapomínáme ani na symptomatická opatření, která sice neřeší vyvolávající příčinu nemoci, ale pomáhají nemocnému zvládat příznaky nemoci a co nejlépe se s nimi vyrovnávat. A o to také nakonec jde. V rámci symptomatických opatření dbáme na důkladné a pravidelné promašťování kůže, vyhýbáme se naopak všem přípravkům a látkám, které kůži vysoušejí. V případě potřeby pečlivě dezinfikujeme všechna – i drobná – poranění a defekty vzniklé na kůži škrábáním či olupováním.
Režimová opatření
- Chladnější teplota (do 20 °C) a dostatečná vlhkost vzduchu v místnostech
- Ochranné rukavice při práci s dráždivými látkami
- Nekuřácké prostředí
- Eliminace nebo snížení množství alergenů. Například v případě alergie na roztoče: použití speciálních pouzder na matrace, odstranění koberců, záclon, závěsů a čalouněného nábytku, zvláště v ložnici; pravidelné praní povlečení, častý vlhký úklid a vysávání prachu; udržování vlhkosti vzduchu do 50 %.
- Některé autority, například americká Mayoclinic, radí omezit koupání.[1] Jiné zdroje, například Americká národní asociace pro ekzém i Kanadská společnost pro ekzém, doporučují pravidelné koupání (v případě zvýšených potíží i několikrát denně) následované promazáním jako nejlepší způsob jak zvlhčit pokožku.[2][3]
Kontaktní ekzém
Kontaktní ekzém vzniká přímým stykem pokožky s určitým materiálem, látkou nebo alergenem. Když chemická látka poškodí pokožku přímo, hovoříme o iritačním ekzému. Příkladem může být poškození kůže kyselinou nebo louhem. Poškození často způsobují i mycí a prací prostředky používané v domácnosti. Kontaktem pokožky s alergenem vzniká alergický ekzém. Příčinou jeho vzniku je přecitlivělost imunitního systému, která se projeví nepřiměřeným rozsahem imunitní odpovědi a vznikem zánětu.
Kontaktní alergický ekzém
Kontaktní ekzém je vyvolán přímým stykem kůže s alergenem. Alergen jako u všech ostatních alergických onemocnění aktivuje imunitní buňky, které pak do kůže uvolní dráždivé látky způsobující zánětlivou reakci. Pokud se kůže s alergenem setkává opakovaně, imunitní buňky reagují stále rychleji a silněji. K typickým příznakům kontaktního ekzému patří zčervenání kůže s tvorbou svědících a mokvajících pupínků. Chronická forma se projeví hrubou, suchou a popraskanou kůží, svěděním a ulupováním kůže.
Nejčastější kontaktní alergeny
- Kovy (hlavně nikl, kobalt a chróm)
- Guma
- Kosmetické přípravky
- Organická barviva
- Formaldehyd
- Parabeny
- Umělé hmoty (epoxidy, akryláty)
- Lokálně aplikované léky
- Některé rostliny (jehličí, šťáva břečťanu a dubu, stonky a listy chryzantém, trav a plevelů)
Diagnostika kontaktního ekzému
Diagnostiku provádí alergolog prostřednictvím epikutánních testů. Na záda se nalepí proužky náplasti s testovanými alergeny. Po dvou dnech se náplast odlepí a lékař zhodnotí kožní reakci pod náplastí.
Léčba kontaktního ekzému
Pro správnou léčbu kontaktního ekzému je především potřeba vyhnout se vyvolávajícímu alergenu. Užívají se antihistaminika a lokální kortikosteroidy, důležité je pravidelné promašťování kůže.
Reference
- ↑ Atopic dermatitis (eczema) [online]. Mayo Foundation for Medical Education and Research (MFMER), 2007-08-22, [cit. 2008-06-16]. Dostupné online. (en)
- ↑ Bathing and Moisturizing [online]. National Eczema Association's EASE, [cit. 2008-06-16]. Dostupné online. (en)
- ↑ Treating Eczema [online]. The Eczema Society of Canada, [cit. 2008-06-16]. Dostupné online. (en)
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |